Skip to content

Viskas nublanksta prieš knygas

Sigita TELYČĖNAITĖ

Bėga dešimtmečiai ir šimtmečiai, o gera knyga, skaitančiam žmogui, lieka viena didžiausių gyvenimo brangenybių. Knygos veda mus į geriausią draugiją, supažindina su didžiausiais visų laikų protais, o bibliotekos nuo neatmenamų laikų vadinamos dvasinių vertybių lobynais. Pagaliau žmogus, rankose turintis vertingą knygą, niekada negali būti vienišas. Dabartinio pasaulio technologijų srautuose knyga dalinai praranda  tvirtos įtakos lauką, bet tik dalinai. Švenčių proga dar dažnas užsuka į knygyną, ieškodamas dvasinio peno dovanos artimui ar pačiam sau. Gera knyga niekada nepinga intelektualų rate, lieka būtina. Apie knygos privalumus galima vardinti labai daug faktų, bet tiksliausiai jos reikšmę skaitytojo gyvenime nusako prisiekę bibliotekininkai, kurių įžvalgose byloja ilgametė patirtis. Apie meilę knygai ir pasirinktai profesijai kalbamės su kraštiete Renata ANDRAŠIŪNAITE-BAUKIENE, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vyresniąja bibliografe. 

Nesiliauja diskusijos apie knygos ypatingą reikšmę, misiją visuomenėje ir atskiro žmogaus gyvenime. Žvelgiant iš bibliotekų širdies (savotiškos M. Mažvydo žinių šventovės), ar knyga lieka svarbi greitaeigiame laike? Koks pačios kelias į knygų pasaulį?

Gyvename trečiojo tūkstantmečio laikmečiu, kuris kupinas šurmulio, bei žaibo greitumu lekiančių įvykių, bet, nežiūrint į tai, šventame Kalėdų laukime sustokime ir įsiklausykime į savo vidų. Norėčiau pasidalinti mintimis, kaip knygoje pateikta informacija virsta žiniomis, laimės formule, kai mes jas įmodeliuojame į savo gyvenimus.

Jau baigdama mokyklą, žinojau, kad tapsiu bibliotekininke. Troškimą siekti žinių mane skatino mama, taip pat pirmoji mokytoja, o vyresnėse klasėse – lietuvių kalbos mokytojos. Visą laiką norėjau būti ir dirbti su knyga. Tai irgi įtakojo mano profesinį pasirinkimą. Šiandieną dirbu Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje – pagrindinėje Lietuvos žinių šventovėje, kur šiuo metu sukaupta apie 6,5 milijono dokumentų.

Dviejų dešimtmečių darbo patirtis bibliotekoje suteikia vis gilesnes, naujesnes galimybes įžvalgoms, leidžia labiau suprasti knygos svarbą ir reikšmę kiekvieno žmogaus gyvenime.

Yra knygų, kurias perskaičius, norisi tarsi skristi ant sparnų. Viena iš  jų Rimanto Ruzgio knyga „Įvadas į gyvenimą“, kurioje įdėtas gražus kalėdinis sveikinimas: „Būkime drąsūs savo svajonėse, neleiskime mūsų apnikti jokioms abejonėms, eidami savo gražiausių svajonių ir tikslų link. Mėgaukimės kiekvienu tos kelionės įkvėpimu ir iškvėpimu, kiekviena akimirka. Ir lai dievai dainuoja šlovinančias dainas apie mūsų svaiginantį pačių didingiausių tikslų išsipildymą. Jie to nori ir nekantriai laukia. Nenuvilkime jų!“ Tai tebus nauja patirtis, kuri gali suformuoti kitokį požiūrį į gyvenimą, naują charakterį ir pakeisti skaitytojo likimą. Juk kiekvienas turime galimybę ir potencialą būti kažkuo daugiau!

Norėčiau pateikti keletą minčių iš Rimanto Petrausko knygos „Neišvengiama sėkmė: 15 sėkmingo gyvenimo ingredientų“. Joje autorius dalinasi išmintimi, kaip jis tapo sėkmingu ir laimingu žmogumi, ir tikisi, kad kiekvienas galime susikurti svajonių gyvenimą ir tapti geresne savo paties versija. Yra sakoma, kad jeigu žmonės iš tavo svajonių nesijuokia, vadinasi, per menkai svajoji. O laimės ir svajonių mums reikia nuolatos. R. Petrauskas labai įtaigiai pataria, kaip nugalėti neigiamas nuostatas ir jas galutinai patraukti iš savo sėkmės kelio. Taip visuomenėje formuojasi nauja sėkminga karta, besigilinanti į nuolatinį savęs naujo pažinimą.

Abiejų knygų autoriai su didžiule meile primena skaitytojams apie pokyčio svarbą jų gyvenimuose. Rimantas Ruzgys minėtoje knygoje klausia: „Ar esi pasiruošęs savo didžiajai Gyvenimo kelionei, kurią turėsi nueiti pats?“ Kita vertus, „knygą reikia ne tik skaityti  dirbk su ja ir ji padės Tau dirbti su savimi. Skirk laiko savo gyvenimui, savo ateičiai, savo laimei susikurti. Geriausias laikas tai padaryti yra dabar!“,  rašo pozityviai į gyvenimą žvelgiantis Rimantas Petrauskas.

Lai trečiojo tūkstantmečio laikmečiu knyga lieka tikru draugu ir nepakeičiama kalėdine dovanėle“.

Autorė dėkoja už išsakytas mintis.

Nuotraukos iš asmeninio R. Andrašiūnaitės-Baukienės albumo.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here