Skip to content

Ar žiema jau išsikvėpė visam laikui?

Pranas ZUBRICKAS

Praeitoje „Sodyboje“ klausiau – ar ne per anksti žiema atėjo, ar turėsime baltas Kalėdas? Prastos prognozės, atrodo, tvirtinasi. Nereikia būti dideliu sinoptiku, kad tokios žiemos eigos, pagal jos pradžioje, negalėtum nuspėti. Kai žiemiški orai staiga užklupo lapkričio 24 d. ir beveik tris savaitės laikėsi minusinė temperatūra ir solidi sniego danga, kuri bent jau rytinėje šalies dalyje ilgai užsibuvo, kitaip ir negalėjo su orais atsitikti. Juolab, kad šiemet jau galima drąsiai teigti, jog 2023-ieji bus patys šilčiausi metai planetos mastu nuo stebėjimų pradžios. Dabar lieka tik vienas momentas, keliantis intrigą – ar iki Šv. Kalėdų ir Naujųjų Metų dar išliks sniego, ar klamposime pliurzoje. Šalčio, juolab speigų, ko gero, iki sausio vidurio nesulauksime, bet viena žiemos sugrįžimo banga turėtų dar atsiristi. Nenustebintų, jei tai nutiktų vasario pabaigoje ir užgriebtų net kokią kovo dalį.

Apibendrinant šių metų orus, tai tikrai jie buvo ne juokais išgąsdinę visų kategorijų žemės gėrybių puoselėtojus, nes buvo itin nepalanki pavasario eiga. Bet vėliau orai ženkliai pasitaisė ir galiausiai buvo labai šiltas rugsėjis, tad daugelio kultūrų gauti vos ne rekordiniai derliai. Klimatologai ir toliau skelbia pavojų, kad vidutiniai Žemės metiniai temperatūrų vidurkiai kasmet didėja, bijoma, kad iki 2050 m jie bus viršyti dviem  laipsniais. Vieni regionai džiaugiasi, kad klimatas šiltėja, kiti, kiti dėl to susirūpinę. Štai prancūzų vynuogininkai džiaugiasi, nes vynuogės darosi saldesnės, galima kokybiškesnį vyną pagaminti. Beje, ir pas mus, kas augina vynuoges, šie metai, kai buvo itin šiltas rugsėjis, leido vynuogėms sukaupti daugiau cukrų. Bet sunerimę apynių augintojai, šiltėjantis klimatas darosi nepalankus spurgose kauptis karčiiajai medžiagai lupulinui, kuris reikalingas kokybiškam alui gaminti. Bandau padaryti tokią išvadą: jei pasauliniu mastu gerai uždera grūdinės kultūros, tai nėra ko panikos kelti. Jei kokiai kultūrai klimatinės sąlygos blogėja, galima ją ,,pastūmėti“ šiaurės ar pietų kryptimi. Jau yra regionų, kur kukurūzams klimatas tampa per karštas, tad juos puikiai gali pakeisti sorgai ar soros, kurie gerai pakelia sausras. Tad nežiūrint, kad klimatas šiltėja, badas žmonijai negresia ir badaujančių nebūtų, jei tvariai elgtumėmės su maistu. 

Žymiai prastesnė situacija dėl daugybės pasaulinių konfliktų, karų ir šie metai dar labiau bus įsimintini šiais neramumais. Be užsitęsusio V. Putino karo prieš Ukrainą, prisidėjo Izraelio karas prieš Palestinos ,,Hamas“ teroristus, kur labai kenčia eiliniai palestiniečiai, o ir ne visi įkaitai dar išlaisvinti. Neslūgsta įtampa tarp Kinijos ir Taivano, o Venesuela kariniais veiksmais bando atplėšti kaimyninės Gajanos dalį, turtingą nafta. Reikia tikėti, kad 2024 m. – Drakono metais – karinių konfliktų drakoniškai sumažės. 

Belieka skaitytojams palinkėti (bijau sakyti baltų) gražiai sutikti Šv. Kalėdas ir Naujuosius Metus, būti sveikiems, negriebiant respiratorinių nuo ,,kvarabų“. Dar taikių metų (ir ukrainiečių su visų demokratinių šalių pagalba pergalės prieš Putino kliką), o duonos užteks visiems.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here