Skip to content

MENO BANGOS: tyli šventė, bet garsūs darbai 

„Meno bangų“ inf.

VšĮ „Meno bangos“ šiemet minėjo savo dešimtmetį. Pokylio, oficialių kalbų ar šampano nebuvo. Pasirinktas kitas šventimo būdas – tai paroda Ignalinos viešojoje bibliotekoje. Ją projektų vadovė, rašytoja Gintarė Adomaitytė,  išsamiai pristatė Skaitytojų klubo narėms, kartu primindama ir kitus VšĮ „Meno bangos“ projektus – „Kultūros puslapiai“ bei „Kultūros kryžkelės“ (abu iš dalies finansuojami Lietuvos kultūros tarybos). 

 Parodoje eksponuota keliolika kuo puikiausios tapybos darbų, susietų su G. Adomaitytės ir „Meno bangų“ vadovo Mariaus Kraptavičiaus asmeniniais gyvenimais. Buvo rodoma tapyba, paveldėta iš giminių, gauta dovanų iš draugų ankstesniais laikais, kai apie projektus nė nesvajota. Parodoje svarbi vieta skirta kūriniams, padovanotiems „Meno bangoms“ per nuolat rengiamas kūrėjų rezidencijas Ignalinoje. Pirmojoje rezidencijoje (2020 m.) dalyvavo mūsų krašto tapytoja Nijolės Trinkūnienė. Jos kūryba parodoje gražiai derėjo su 2023 m. rezidencijos (jau septintosios!) narės, vilnietės Rūtos Eidukaitytės tapytais Šiekščio pakrančių peizažais.    

Būtent menininkų rezidencijos dažnai įvardijamos svarbiausia „Meno bangų“ veikla, garsinančia Ignaliną. Jos čia prasidėjo 2020 m. vasarą. Kartais vykdavo du kartus metuose, kartais – vieną, tęsdavosi savaitę ar dešimt dienų, Ignalinos krašte kasdien pažerdamos po puokštę įdomių, kuo įvairiausių kultūros renginių – parodų, koncertų, prozos ir poezijos skaitymų, pasakojimų apie klasikinį ar modernų baletą. VšĮ „Meno bangos“ brangina savo rezidencijas, bet ne mažiau – ir prieš dešimt metų sukurtą svetainę menobangos.lt 

Rezidencijoms būtina parama – ir Lietuvos kultūros tarybos, ir Ignalinos savivaldybės ar kitų šaltinių. Svetainė yra sukurta asmeninėmis lėšomis, ji banguoja nenutrūkstamai. Buvo taip, kad ją rėmė dabar savo gyvenimą jau baigęs Spaudos, radijo ir televizijos fondas. Nutiko ir kitaip: nedidelė, tik dviejų žmonių valdoma svetainė, neįtikino fondo ekspertų – su didžiaisiais portalais tokiai svetainei konkuruoti tiesiog neįmanoma. Pastaruoju metu svetainę iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, pasikliaudama Utenos apskrities Tolygios kultūrinės raidos ekspertų palankiomis rekomendacijomis. 

2023 m. svetainė įgyvendino du projektus – „Kultūros puslapiai“ ir „Kultūros kryžkelės“. Pirmasis – švietėjiškas. Jame primenami svarbūs Utenos regionui žmonės. Šiemet – tapytojas Mikas Šileika, poetas Antanas Masionis, literatas Motiejus Miškinis. Kuriami ir dabarties kultūros, meno žmonių portretai – Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos smuiko mokytojos Virginijos Stuglienės, nuo Dusetų kilusio istoriko Aurimo Švedo, Zarasų literatės Giedrės Misiūnienės.  

Rubriką „Kultūros kryžkelės“ įkvėpė Utenos regiono Tolygios kultūrinės raidos tarybos ekspertai, pasigedę svetainėje aštresnio pobūdžio publikacijų. „Meno bangoms“ teko į jų nuomonę įsiklausyti. Ir štai: rubrika „Kultūros kryžkelės“ savaip žvelgia į masines šventes, atminimo įamžinimą, kultūros darbuotojų keblias būsenas, žydų bendruomenės palikimą ir kitus svarbius reiškinius.

„Mes neįsivaizduojame, kokio likimo sulauks rudenį Lietuvos kultūros tarybai išsiųsti projektai. Vis tiek banguosime. O kol kas dėkojame žmonėms, kurie yra nuolatiniai mūsų partneriai. Tai asociacija „Slinktys“, laikraštis „Mūsų Ignalina“, Ignalinos viešoji biblioteka“, – sako G. Adomaitytė.   

Šių metų pabaigoje pasiekė žinia, kad G. Adomaitytė, pagrindinė „Meno bangų“ autorė, apdovanota Lietuvos kultūros ministerijos publicistikos premija už objektyvią, tyrinėjančią, akiratį plečiančią publicistiką, įtaigiai, žmogiškai jautriai straipsnyje „Liūdnai šviesi Prano Daunio istorija“ papasakotą Lietuvos istorijos atkarpą, aktualizuojančią aklųjų temą ir kitus publicistinius tekstus, publikuotus kultūros svetainėje „Meno bangos“. Bet ir metų pradžia buvo maloni: VšĮ „Meno bangos“ įteikta Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos premija už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą ir skaitymą. „Tai džiugina ir įkvepia“, – tvirtina G. Adomaitytė, dėliodama 2024 m. planus.  

„Meno bangų“ nuotr.

1 komentaras

  1. Mieloji Gintarė Adomaitytė 2023 m. laimėjo ir Akmenės r. rašytojos Lazdynų Pelėdos literatūrinę premiją.


Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here