Skip to content

Apie švaros problemas ir daugiau

Kalbėjosi Sigita TELYČĖNAITĖ

Labai norėtųsi pasilikti pakilioje švenčių nuotaikoje ir kuo mažiau audrinti mintis bei vaizduotę negatyvia informacija ar nepatraukliais vaizdais. Gyvenimo tikrovė dažnokai į redakciją įsiveržia ne įspėjimų, todėl tenka susitaikyti su įvairia realybe.

Prieš pat Kalėdas iš Suomijos į Lietuvą grįžęs tautietis skubėjo lankyti giminaičių, gyvenančių Ignalinos rajone, ir, visai netyčia, užsuko į viešąjį tualetą (nuotr.). Objektyviai vertinant, likusį su tokiu statusu vienintelį Ignalinos centre ir reprezentuojantį miesto veidą. Gal grubokas toks palyginimas, bet egzistuoja daugybė posakių… 

„Jūs rašote apie valstybės gerovės klausimus, o nesugebate civilizuotai palaikyti švaros vieninteliame tualete, esančiame prie Autobusų stoties. Užeikite ten dabar ir suprasite, kad mums iki suomių kultūros – kaip kiaulei iki mėnulio. Vis vaitojama, kad turizmas „šlubuoja“. Atsakykite, kuriam keliaujančiam užsieniečiui bus malonu užsukti į tokį tualetą? Kuriame amžiuje gyvename, jei kartono lapais nuo drėgmės takus klojame? Gal stinga finansavimo guminiams takeliams, o gal tie suomiai kitokie žmonės, kad visur tvarka, kvepia ir spindi švara?..“ – piktinosi paskambinęs pilietis. Suprantama, ką čia pridursi prie tokio skambučio teksto, kaip pasiaiškinsi už visus rajone?.. Tik padėkojau už išsakytą nuomonę ir pritilau.  

Po emocingo monologo vyriškis dar linkėjo šviesių švenčių kolektyvui bei prasmingų darbų, bet visi jo linkėjimai tokio moralo fone jau nebuvo aktualūs ar itin svarbūs. 

Suprantama, kad iki vienintelio viešo tualeto nužingsniavau, įamžinau jį tos dienos fotografijoje ir… supratau skambinusį. 

Bet dėl visa ko, noriu skaitytojams priminti 6 Rytiečių švaros taisykles, kurias rasite 9 psl.  Gal įsiskaitę į jas, susimąstysime ir suprasime atsakymus, kodėl mūsų visuomenę vis kamuoja visokių tualetų bėdos.

Rytiečių švaros taisyklės

Savo mintimis galime pakilti iki aukštumų, tačiau skaudus, blogas žodis griauna viską, ką kūrėme, užteršia sielą ir kūną. Šešiose paprastose taisyklėse sutelpa viso gyvenimo išmintis, įrodanti, kad tai, kas paprasta – genialu.

„Rankų švara“. Neimkite svetimų daiktų ir nevokite. Išmokite duoti, o ne tik imti. Jeigu matote, kad galite kažkam padėti, – paaukokite. Kartais ištiesta ranka tampa kelrode žvaigžde, ištraukia iš gilaus liūno. Pagalba nebūtinai yra tik materialinė – psichologinė gerovė taip pat svarbi.

„Ausų švara“. Neklausykite, ką kalba pikti, išsigandę, įtūžę, blogi žmonės. Apsaugokite ne tik savo ausis, bet ir protą! Pasistenkite negirdėti apkalbų, tuščių kalbų, perdėtų pagyrų, pasipūtusių žmonių samprotavimų.

„Akių švara“. Saugokite savo akis nuo pykčio, neapykantos, nesąžiningumo, pavydo. Neskaitykite ir nežiūrėkite to, kas jums kelia siaubą, nemalonias asociacijas, įaudrina emocijas. Atsiribokite nuo neigiamų jausmų.

„Burnos švara“. Galvokite, ką kalbate. Neterškite savo aplinkos keiksmažodžiais, tulžingais žodžiais. Prisiminkite, kad tyla – auksas, o kalbėjimas – sidabras. Nedaugžodžiaukite, nesistenkite pasirodyti geresni negu esate ir nekąskite savo žodžiais. Žinojimas, kada tinka ironija ar sarkazmas, – kultūringo bendravimo dovana.

„Minčių švara“. Neterškite savo pasaulio neigiamomis mintimis ir stenkitės jų nevizualizuoti. Negatyvus mąstymas, kuriami pikti kėslai, nuolatinis savęs gailėjimasis ir pavydas kitiems paverčia mus surūgėliais, nuo kurių norisi bėgti. Ar ne paprasčiau sau tarti gerą žodį? Pagirti? Pamaloninti?

„Sielos ir širdies švara“. Saugokite savo dvasinę sveikatą ir neignoruokite, neužgniaužkite savo jausmų. Nepasinerkite tik į save, o džiaukitės pasauliu, kuriame egzistuojate. Mylėkite, nereikalaudami nieko mainais. Juk meilė – tai likimo suteikta dovana.

Autorės nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here