Skip to content

Kad būtum pastebėtas ir išgirstas – privalai šaukti

Lina RAGINYTĖ

Tebegyvenama iliuzijose, kad žmogus ir jo problemos kažkam rūpi. Iš tikrųjų, valdžios žmonės sprendžia savo rūpesčius, tvarkosi verslus, gerina gyvenimo kokybę ir tenkina savo užgaidas tautai viską pateikdami kaip JŲ, paklusnesnių ir patiklesnių šalies piliečių, norus. Kad ir kokį baisų bei genocidišką projektą besugalvotų valdžios viršūnės, svarbiausia – tik įtikinti tautą sprendimo gerumu, papildomai sukuriant dviprasmiškumą ir netyčia sukiršinat žmonės. Ir kol tauta tyli, manydama, kad ji valdžiai rūpi, tol tos tautos nepaisymo kreivė stabiliai kopia aukštyn. Sulaukta dienos, kai prie širdies priglaustą Laisvę tautai spaudžiant, viešai nuo scenos gerbtini ponai tą tautą išvadina „baubiančiais galvijėliais“. Lietuvio žemdirbio dalia nelengva, bet valia stipri, o ranka tvirta.  

Protesto akcija

Sausio 8 d. visoje Lietuvoje liepsnojo ūkininkų protesto laužai. Jais žemdirbiai taikiai pasakė  GANA Vyriausybės vedamai politikai prieš žemės ūkį. Prie akcijos jau solidariai jungiasi ir Latvijos, Vokietijos, Danijos, Norvegijos, kitų valstybių žemdirbiai. Liepsnojantys laužai – žemdirbių vilties ir solidarumo simbolis, tikintis, jog valdžia išgirs žemdirbius. Jei ūkininkų problemos bus ignoruojamos ir ateityje, sausio pabaigoje ūkininkai planuoja traktoriais ir kita žemės ūkio technika pajudėti link sostinės.

Net ir spaudžiant -22 laipsnių šaltučiui, Ignalinos krašto ūkininkai išėjo į laukus. Nebuvo informacija apie Ignalinos krašto žmonių dalyvavimą akcijoje iš anksto registruota, o kai kurie ūkininkai susibėgo vos paskutinę sekundę, todėl nežinia, kiek žemdirbių įkūrė laužus. Žinoma apie 5 laužus rajone. Vieni aktyvesnių buvo Ignalinos seniūnijos ūkininkai, išjudinę ir aplinkinius kaimynus, kurių, prisidėjusių organizaciniais darbais ar tiesiog dalyvavimu, buvo daugiau nei 20. Tai ir Valdas bei Kajus Kamarauskai, Nerijus Jockus su šeima, Donatas Lukaševičius, Arūnas Sapiega, Tomas Oginskas, Deividas Luneckas, Marius Petronis, Arūnas Patiejūnas su sūnumi, Deimantas Patiejūnas, Povilas Zabulevičius, Egidijus Šiaudinis, Raimondas Sergeda, Gintas Gurevičius, Saulius Dinda, Darius Oškinis bei kiti.  

Po akcijos įžvalgomis pasidalino ir praėjusias savaites Ignalinoje buvęs Europos parlamento narys Bronis Ropė, sausio 8 d. kartu su rajono tarybos nariu Henriku Šiaudiniu dalyvavęs proteste. „Atvykau prie laužų, kurie kūrenami Ignalinos rajone, prie Zuikų, nes palaikau šalies ūkininkus, kurie kovoja dėl galimybės dirbti žemę, auginti kokybiškus, ekologiškus maisto produktus bei gauti tokį užmokestį, kuris leistų išmaitinti šeimą. Lietuva nuo seno yra stipri agrarinė valstybė, žemės ūkis – vienas seniausių verslų. Nesugriaukime šalies žemės ūkio sektoriaus, kuris solidžiomis įplaukomis papildo valstybės biudžetą ir kuria darbo vietas regionuose“, – sakė Br. Ropė.

Mažais žingsneliais pirmyn

Iš kart po protesto Br. Ropė išsakė viltį, kad ledai turėtų pajudėti, nes, jo žiniomis, ketinama eiti į dialogą su žemdirbiais, o dar po poros dienų europarlamentaras džiaugėsi rezultatais. „Dar pernai iškėliau daugiamečių pievų klausimą Briuselyje, kai šalies ūkininkams pradėta grasinti milžiniškomis baudomis už suartas pievas. Tuomet pasikviečiau jaunuosius ūkininkus Dainių Arlauską ir Darių Ufartą bei Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentą Eimantą Pranauską į darbinį susitikimą su Europos Komisijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato (AGRI) vykdančiuoju direktoriumi Michaeliu Pielke. 

Susitikimo metu raginome Europos Komisiją įpareigoti Žemės ūkio ministeriją suformuoti teisingą sėjomainos apibrėžimą. Negana to, buvo atkreiptas dėmesys ir į sankcijų dydį, akcentuojant, kad šios būtų proporcingos ir protingos. Nenormalu, kad net neatkūrus 1 ha, o dirbant 500 ha, už visus 5 metus bus atimtos visos išmokos.

Šiandien sveikinu Lietuvos žemdirbius, kantriai ir atkakliai kovojusius, kad biurokratinė klaida dėl daugiamečių pievų būtų išspręsta. Pasiekė žinia, kad susitikęs su Lietuvos žemdirbių atstovais, Europos Sąjungos žemės ūkio komisaras Janusz Wojciechowskis įsipareigojo jau kitą savaitę su Lietuvos žemės ūkio ministerija šią problemą išspręsti. 

Europos Parlamente įdedu daug pastangų, kad Lietuvos žemdirbiai, ypač jauni žmonės, matytų žemės ūkio veikloje perspektyvą. Ši techninė Lietuvos problema varė ūkininkus į neviltį, ypač sulaukus ŽŪM „sveikinimų“ su siūlomomis šimtaprocentinėmis sankcijomis.

Apmaudu, kad nacionalinės problemos sprendimui prireikė tiek Europos Parlamento, tiek net komisaro įsikišimo. Visgi džiaugiuosi ir sveikinu žemdirbius! Esu dėkingas ir eurokomisarui iš Lietuvos Virginijui Sinkevičiui, kuris taip pat padėjo, kad daugiamečių pievų problema būtų išspręsta“, – sakė Br. Ropė. 

Dar kartą įsitikinta, kad tylėti ir laukti, kol kažkas pastebės, susiprotės, atkurs teisingumą ir pasirūpins tauta ne tik kad naivu, bet ir pražūtinga. Jau buvusi pandemija parodė, kad piliečiai laikomi „avinų banda“, kuria galima manipuliuoti ir apgaudinėti, kurią reikia suvaryti į 15 min. miestus ir maitinti 3 D spausdintuvu iš GMO atliekų sukurtais produktais. Pandemija  buvo tik repeticija, sankcijos žemdirbiams, švietimo sistemos darkymas ir klimato kaitos pasakos – mažos detalės, auginančios  grėsmingą ateitį nemąstantiems. Žinoma, naivu tikėtis, kad scenarijai bus tokie patys, tad budrumo prarasti nevalia. 

S. Dindos ir V. Kamarausko nuotraukose – protesto akcija Zuikų k. laukuose.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here