Skip to content

Dar kartą apie maisto atliekų rūšiavimą

Parengė Jonas BALTAKIS

Nuo sausio 1 d. pradėjus rūšiuoti maisto atliekas, gaunama nemažai klausimų, kaip tai daryti ir kam šito reikia. Štai vienas iš laiškų:

„Prašau paaiškinti, kokiu tikslu dalinami kibirėliai maisto atliekoms, jei nėra maišelių? Nurodyta mesti maisto atliekas į savo maišelius, bet jie juk tokie patys namuose naudojami kaip ir buitinėms šiukšlėms. Negi bus liepiama pirkti skirtingus? O jei ne, tai kaip skirstytojas atskirs kur maistas, kur buitinės, juk liepta mesti į tą patį konteinerį? Kokiu būdu jas atskirs maišelius buitinių atliekų skirstymą prižiūrintis asmuo, ar bent bandys jas rūšiuoti po mūsų?

Ar kolegoms mokėtojams ir valdantiesiems neatrodo, kad žaidimai su šiukšlėmis per brangūs vartotojui ir yra betiksliai ekologiniu požiūriu. Kas kompensuos žmogui sunaudotą laiką atsikratyti į 4 rūšių konteinerius metamomis šiukšlėmis: kas kompensuos už vandenį riebaluotam plastikui ir pan. nuplauti? ir pan. Per kiek laiko, Jūsų manymu, 1 konteinerį suspėja pririnkti vartotojas, per kiek laiko smarvę skleisti pradeda gendantis maistas?“

Šį laišką paklausimo forma pateikėme SĮ „Kompata“ vadovei Rasai Šatienei (nuotr.). Ji atsiuntė tokį atsakymą:

Yra patvirtintas „valstybinis atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021–2027 m. planas. Numatyta, kad savivaldybės iki 2024 m. komunalinių atliekų turėtojams turi sudaryti biologiškai skaidžių atliekų rūšiavimo galimybes – aprūpinti namų ūkius šių atliekų surinkimo priemonėmis urbanizuotose vietovėse, kuriose gyventojų daugiau nei 2000, arba užtikrinti kompostavimą šių atliekų susidarymo vietose. Biologiškai skaidžias atliekas sudaro augalinės kilmės atliekos (lupenos, obuolių graužtukai, kavos tirščiai, sugedę vaisiai, kambariniai augalai ir t. t.) ir virtuvės atliekos (nebetinkamas naudoti maistas, panaudoti popieriniai rankšluosčiai, popieriniai kavos filtrai, panaudoti arbatos maišeliai). Maisto atliekų rūšiavimas kiekvienoje savivaldybėje gali nežymiai skirtis.“ (Iš Aplinkos ministerijos tinklalapio).

„Nuo 2024 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigaliojus naujajai tvarkai rūšiuoti maisto atliekas, Ignalinos m. ir Vidiškių k. daugiabučių namų gyventojams nemokamai buvo išdalinti maisto atliekoms skirti kibirėliai.

Informuojame, kad gyventojai maisto atliekas gali mesti į visus maišelius (kuriuos naudoja ir mišrioms komunalinėms atliekoms), kadangi maisto atliekos bus renkamos į atskirus, maisto atliekoms skirtus, konteinerius (Utenos regione įdiegta konteinerinė sistema). Kitose savivaldybėse naudojami oranžiniai maišeliai, kadangi maisto atliekos renkamos kartu su mišriomis komunalinėmis atliekomis.

SVARBU: maisto atliekas, kaip ir visas kitas atliekas, į konteinerius reikia mesti tik su maišeliais! Negalima mesti į maisto atliekų konteinerį skysto maisto.“

Taigi, kaip ir nieko sudėtingo. Į gautą kibirėlį įdedam įprastą maišelį (specialių oranžinių nebus) ir į jį metame maisto atliekas. Prisipildžius maišeliui, jį išmetame į specialius maisto atliekoms skirtus konteinerius, kurie jau pastatyti.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here