Skip to content

Prasidėjo ilgasis vasaris

Parengė Jonas BALTAKIS

Prasidedantis vasaris šiemet bus ilgesnis, turės ne 28, o 29 dienas, todėl 2024 m. atitinkamai turės 366, o ne įprastas 365 dienas. Tokie metai vadinami keliamieji metai. Papildoma diena pridedama tam, kad kalendorinius metus priartintų prie astronominių metų, nes kalendorius, kuris kiekvienais metais turi vienodą dienų skaičių, per laiką atitolsta nuo astronominio įvykio, kurio pagrindu jis sudarytas.

Kalendoriniai metai įprastai yra 365 dienų ilgumo. Šie vadinamieji „įprasti metai“ nusako dienų skaičių, per kurį Žemė apskrieja aplink Saulę. Tačiau 365 dienos yra suapvalintas skaičius. Iš tiesų, Žemei reikia 365,242190 dienų, kad ji apskrietų aplink Saulę – arba 365 dienų, 5 valandų, 48 minučių ir 56 sekundžių.

Šie „šalutiniai“ metai yra šiek tiek ilgesni už kalendorinius metus. Jeigu mes nieko nedarytume su šiuo papildomu laiku, metų laikai imtų slinktis. Tai sukeltų daugybę problemų – kadangi, pavyzdžiui, per 700 metų mūsų vasaros, kurios įprastai prasideda birželio mėnesį, prasidėtų gruodžio mėnesį.

Kas ketverius metus pridėjus po papildomą dieną, mes prisitaikome prie „šalutinių“ metų – tačiau tai ne visiškai atitinka tikrovę. Paprasčiausia matematika rodo, kad per ketverius metus tarp „šalutinių“ ir kalendorinių metų susidaro ne 24 valandų skirtumas, o 23,262222 valandų skirtumas. Tad ir vėl viskas apvalinama. Kas ketverius metus pridėdami po papildomą dieną, kalendorinius metus prailginame 44 minutėmis. Ilgainiui šios 44 minutės taip pat paslinktų metų laikus.

Dėl šios priežasties ne visuomet kas ketvirti metai yra keliamieji metai. Taisyklė paprasta – jeigu metai dalinasi iš 100, tačiau nesidalina iš 400, keliamieji metai yra praleidžiami. Pavyzdžiui, 2000 metai buvo keliamieji metai – tačiau 1700, 1800 ir 1900 metai nebuvo keliamieji metai. Sekantį kartą keliamieji metai bus praleisti 2100 metais.

Ir kodėl tokie metai išvis vadinami „keliamaisiais“? Na, įprastus metus sudaro 52 savaitės ir 1 diena. Tai reiškia, kad jeigu vienais metais savo gimtadienį švenčiate pirmadienį, kitais metais jį švęsite antradienį – tačiau jeigu kiti metai yra keliamieji metai, jie perkeliami dar viena diena, ir gimtadienį švęsite trečiadienį.

O jeigu gimėte vasario 29 d,, dar nereiškia, kad gimtadienį švęsite tik kas ketverius metus. Likusius trejus metus savo gimtadienį švenčiate kovo 1 d. Dėl keliamųjų metų mūsų metų laikai visuomet išliks tokie patys ir prasidės vienodu metu – o kalendoriniai metai atitiks šalutinius metus.

xxx

Keliamieji metai žmonių laikomi pavojingais ir nelaimingais, su jais siejama daug prietarų.

Gimti vasario 29 d. yra didelė laimė. 2024 m. tokie laimingieji galės visiškai švęsti savo gimtadienį. Tačiau kada jie švenčia kitais metais? Dauguma vasario 29 d. gimusių žmonių savo gimtadienį švenčia vasario 28 d. arba kovo 1 d., priklausomai nuo šeimos tradicijų. Kai kurie žmonės savo gimtadienį skaičiuoja taip: jei jie gimė vasario 29 d. iki 12 val. O jei jų gimimo laikas pateko į antrąją dienos pusę, jie švenčia kovo 1 d.

Vienas pagrindinių prietarų apie keliamaisiais metais yra tas, kad keliamaisiais metais negalima kelti vestuvių. Tokia santuoka esą bus nelaiminga ir greitai iširs. Tačiau viso pasaulio civilinės metrikacijos statistika rodo, kad susituokę keliamaisiais metais išsiskiria ne rečiau ir ne dažniau, nei bet kuriais kitais. Skaičius kalendoriuje neturi įtakos šeimyninei laimei. Todėl jei seniai norėjote pateikti pasiūlymą savo antrajai pusei – nebijokite to padaryti 2024 metais. Bažnyčia taip pat nedraudžia tuoktis keliamaisiais metais.

Manoma, kad keliamaisiais metais negalima: pirkti ir parduoti būstą, persikelti, keisti darbą, pradėti verslą, parduoti brangų nekilnojamąjį turtą ir juvelyrinius dirbinius, pradėti statybas ir remontą (išskyrus skubų), planuoti ilgalaikį verslą.

Apskritai, pasak liaudies prietarų, keliamieji metai yra nepalankūs bet kokiai veiklai. Tačiau ši nuomonė nėra pagrįsta mokslu ir statistika. Ir jūsų laimė priklauso tik nuo jūsų pačių, o ne nuo skaičiaus kalendoriuje.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here