Skip to content

„Aitvarai“ aplankė Ignaliną

Lina KOVALEVSKIENĖ (www.ignalina.lt)

Į žiemiškai saulėtą Ignaliną vasario 2 d. atskriejo spalvingi ir triukšmingi „Aitvarai“ – Klaipėdos universiteto absolventų mokyklinių teatrų festivalis. Šis puikus teatrinis renginys keliauja po Lietuvą kartu su pereinamuoju prizu, kuris įteikiamas kasmet vis kitam teatrui, tapusiam šventės laureatu. 2023-ųjų metų sausį Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazijos teatras IKI šiame festivalyje, vykusiame Vilniaus senajame teatre, už puikų spektaklį „Baltos durys“ pelnė laureato vardą. Tad šiais metais ignaliniečiai tapo festivalio rengėjais ir šeimininkais ir Ignalinos kultūros centre sutiko svečius: mokinių teatrus iš Vilniaus r., Klaipėdos, Kretingos, Panevėžio, Pasvalio, Tauragės, Gargždų.

Šventiniame festivalio atidaryme po smagaus IKI teatro prisistatymo ir jų dainos apie aitvarus buvo pristatyti teatrai, jų režisieriai, į sceną pakviesti garbūs komisijos nariai. Puikia švente ir dovana Ignalinai džiaugėsi ir visiems gražaus laiko linkėjo savivaldybės vicemeras Vaidotas Židanavičius, Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazijos direktorė Valentina Čeponienė, iš ekrano visus pasveikino Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Rimantas Balsys. Kalbėjo ir šio festivalio siela vadinama jo pagrindinė organizatorė, teatrologė, Klaipėdos universiteto teatro vadovė Jūratė Grigaitienė.

Festivalio komisijoje šiemet dirbo aktorė, dėstytoja Virginija Kochanskytė, režisierius Gytis Padegimas, filosofas, rašytojas Arvydas Juozaitis, taip pat ignalinietės, Klaipėdos universiteto absolventės: teatro IKI režisierė, teatro mokytoja Jolanta Narbutaitienė ir Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Juodagalvienė. „Tegul šiandien Ignalinoje būna didelės draugystės šventė…“,– linkėjo komisijos pirmininkas Gytis Padegimas. Vicemeras V. Židanavičius komisijos nariams perdavė mero linkėjimus ir dovanėles. 

Pirmasis scenoje pasirodęs Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazijos teatras „IKI“, nors ir nesivaržė dėl laureato vardo, buvo tikrai vertas pačių didžiausių pagyrų. Jaudinantis spektaklis apie šviesią ir tragišką meilės istoriją žydų gete „Reikia gyventi, mergaite…reikia gyventi“ nepaliko abejingų – sukrečiantis meniškas poveikis. Padėka puikiai vaidinusiems ir režisierei Jolantai Narbutaitienei. Svečiai ir komisija spektakliu buvo sužavėti. Ignaliniečiai jį jau matė „Bildučių“ festivalyje.

Festivalyje parodyta 10 spektaklių, labai skirtingų, įdomių, kūrybingų, rimtų, dramatiškų ir smagių, vaikiškų. Jaunimui, o gal teatrų režisieriams, labiausiai norimos vaidinti – dramos. Jaunimo dramatiškumo fone linksmiau sužibo Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro teatro studija „Smart“. Mokiniai šauniai, humoristiškai pristatė jaunimo gyvenimo aktualijas ir jų nuotykius pasimatymuose. Spektaklis „10 nepavykusių pasimatymų“ (autorius ir režisierius Laimonas Dirškus) tiesiog užvedė žiūrovus, salė ošė.

Vilniaus r. Pagirių gimnazijos teatro studija „Faktas“ spektaklyje „N(vienas)ne“ (rež. Režisierius Vidmantas Fijalkauskas) šiuolaikiškai pažvelgė į Platono, Migelio de Servanteso kūrinius, parodė gilios minties ir lengvo humoro, juoko ir tragizmo buvimą šalia, praeities idealizmo ir dabarties cinizmo susidūrimus.

Tauragės meno mokyklos „Pilies teatras“ nagrinėjo paauglių psichologines problemas, atskleidė skaudžius pagrindinės herojės, mokinės išgyvenimus netekus mamos ir žiaurias bendraklasių patyčias, parodė, kaip mūsų sąmonę veikia jausmų slėpimas, bėgimas nuo jų pripažino ir kaip gydo, koks reikalingas išsikalbėjimas. Spektaklis „Laiminga ir normali“ (Scenarijaus autorė ir režisierė Jolanta Kazlauskienė) socialine problematika ir aktualumu pataikė į dešimtuką.

Iš kartos į kartą keliaujančius netinkamo elgesio stereotipus nagrinėjo Pasvalio kultūros centro teatro studija „Drama“ Astos Simonaitės spektaklyje „(Ne) išmoktos mano mamos pamokos“. Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijos teatro studija „Arielis“ spektaklyje „CV, arba kas aš esu?“ (rež. Algis Želvys) jaunatviškai ir drąsiai pažvelgė į gyvenimo prasmę, savęs pažinimą ir savo vietos pasaulyje atradimą. Klaipėdos Universiteto studentų teatro spektaklyje „Monopjesė pradedančiam aktoriui“ (rež. Brigita Paliokienė) kalbėta apie tapimo aktoriumi stebuklą, scenos magiją ir vaidinančiojo transformacijas.

Festivalyje buvo ir keli spektakliukai mažiesiems. Kretingos rajono kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Atžalynas“ parodė nuotaikingą, mezginiuotai spalvingą spektaklį vaikams „Kaip atsirado drugeliai“ (rež. Karolina Moncevičienė). Dar vienas vaikiškas šio teatro spektaklis „Ledinuko Kalėdos“, sukurtas su „Egidijaus Radžiaus“ teatru, priminė pasakišką ir stebuklingą Kalėdų laiką. Klaipėdos vaikų laisvalaikio centro „Teatriukas A“ pasakojo apie protingą mergaitę Matildą ir jos rūpesčius dėl šeimos. Spektaklio „Matilda“ režisierė Birutė Mažonienė.

Pasibaigus dešimtajam spektakliui ir belaukiant komisijos sprendimo, save scenoje parodė jaunieji gimnazijos solistai. Na, o pereinamasis festivalio prizas iš teatro IKI rankų iškeliavo ten pat, iš kur jį ignaliniečiai ir parsivežė. Komisijos pirmininkui Gyčiui Padegimui paskelbus nugalėtoją, po metų pertraukos prizą vėl džiaugsmingai perėmė Vilniaus r. Pagirių gimnazijos teatras FAKTAS! Sveikinimai režisieriui Vidmantui Fijalkauskui ir šauniai komandai. Teatras IKI, jo režisierė Jolanta Narbutaitienė ir gimnazijos direktorė Valentina Čeponienė dėkojo visiems teatrams – puikiems vaikams ir jaunimui už įspūdingą, teatriniu šurmuliu, draugyste ir džiaugsmu pripildytą dieną. Režisieriams įteiktos padėkos, dovanos. „Aitvarai“ išskrido. Tikėkimės, jie dar sugrįš.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here