Skip to content

Prasidėjo sutartinių pažinimo kelionė „Sutariam – susiuturam“

Lina RAGINYTĖ

Trečiadienio vakarą norintys giedoti ir pabūti sutartinių skambesy susitiko Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos kartu su Ignalinos rajono kultūros centru vykdomame projekte – sutartinių pažinimo kelionė „Sutariam – susiuturam“.

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos specialistė, etnologė Sigutė Mudinienė, daugiau nei tris dešimtmečius besidominti folkloru bei sutartinėmis, drauge su pagalbininkais – Ignalinos krašto folkloro ansambliu „Čiulbutė“ vedžiojo pulkelin susibėgusius ignaliniečius. 

„Sutartinės – vienos seniausių užrašytų lietuviškų liaudies giesmių, saugomos UNESCO, kaip nematerialus Lietuvos kultūros paveldo turtas. Rytų Aukštaitijos kraštas ilgiausiai Lietuvoje išlaikė sutartinių giedojimo tradiciją. Adutiškio giedotojos tebetęsia gyvosios tradicijos perėmimą iš lūpų į lūpas. Mūsų krašto sutartinės ypatingos, švelnių sąskambių, lengvos giedoti. Žodis sutartinė šiame krašte buvo nežinomas – sutartines vadino tryninėmis, keturinėmis, dabiluciais, paruginėmis, ruginėmis. Čia, skirtingai nei Šiaurės Rytų Aukštaitijoje, sutartines dažnai giedojo ne pavieniui, o pulkais. 

Ką reiškia giedoti sutartinę? Sutartinės – meditacija, magija, bendrystė, susikalbėjimas, sutarimas, susimušimas balsais, ramybė, baltų dvasia…“, – pristatydama sutartinių giedojimo tradicijas sakė S. Mudinienė. 

Išgirdę, kad šis bei tas pavyksta, susirinkusieji vieną po kitos mokėsi ir mokėsi giedoti sutartines: nuo paprasčiausių iki sudėtingesnių. Kaip sakė S. Mudinienė, sutartinės ne šiaip sau painiai giedamos ir žodžius težino bei tesupranta tik patys giedotojai – visa tai todėl, kad piktosios jėgos nieko nesuprastų. 

O kad balseliai geriau skambėtų, Kultūros centro kolektyvas parūpino ceikinskos arbatos ir ignalinsko pyrago.

Sutartinių ratą suksis vieną kartą per mėnesį ir laukiami visi: moterys, vyrai, vaikai. Visi, kurie nori pažinti, pajusti, atrasti save sutartinėje. Ir nesvarbu, jei niekada nedainavote, sutartinių ratas – ne koncertas, tai pasibuvimas kartu ir savęs atradimas sutartinių magijoje. Laukiami visi – norintys giedoti ar tiesiog pabūti sutartinių skambesy.

Antrasis susitikimas kovo 6 d. 18 val. Kultūros centre. Užsiėmimo trukmė: 1,5–2 val.

Ignalinos TV nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje