Skip to content

Silpnapročiams – kvota valdžioje! (I dalis)

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

Aną dieną poliklinikoje girdėjau vieną tokį pokalbį. Ne, specialiai nesiklausiau, bet žinote, kaip poliklinikoje būna: sueina pacientai, kartais ir nelabai pažįstami, ir pradeda vienas kitam savo bėdas dėstyti, o garsas poliklinikose kažkodėl taip gerai sklinda, kad pasakojimą girdi visi, net ir tie, kurie nenorėtų klausytis.

Tai štai, moteris pasakojo kitai, kaip mokykloje idiotas trinktelėjo kumščiu mokytojai į nugarą. Trinktelėjo, ir ką tu jam. Juk jis idiotas, na, iš tų, kuriuos dabar privalu vadinti turinčiais specialiųjų poreikių. 

Beje, juos dar galima vadinti turinčiais Dauno sindromą, bet šiukštu ne tokiais, kokie jie yra iš tikrųjų: silpnapročiais.

Šita istorija, ko gero, toli už poliklinikos ribų nenuėjo, o jei ir nuėjo, tai iki mokyklos neatėjo. Negražu apie tai kalbėti, geriau apsimesti, kad visai to nėra. Juk dabar Lietuvoje visos mokyklos privalo eiti link įtraukiojo ugdymo.

Nuo naujų mokslo metų visos mokyklos privalės, taip, privalės priimti tokius vaikus. Kiekvieną tokį vaikelį privalės prižiūrėti mokytojo padėjėjas, kuriuo, beje, galės dirbti bet kas, baigęs vidurinę, ir atlyginimo jis gaus minimumą. 

Patys suprantate, kas eis dirbti tokį darbą – tik tie, kurie niekur neįstojo. O žinant, kad šiais laikais į aukštąją gali įstoti vos ne kiekvienas, atsiprašau, durnius, išeitų, kad tarp mokančių turinčius specialiųjų poreikių bus nemažai turinčių tokius pat specialiuosius poreikius. 

Galų gale ir „centrinė“ žiniasklaida pradėjo apie tai rašyti – apie tai, kaip „ypatingi vaikai“ puldinėja kitus vaikus, o neretai ir mokinius, ir net padėjėjas nebegali jo suvaldyti, nes „turintys specialių poreikių“ pykčio protrūkyje tampa labai stiprūs, tenka kviesti policiją…

Taip yra jau dabar, o kas bus po pusmečio, kai kiekvienoje mokykloje, gal net kiekvienoje klasėje bus tokių? 

Mokykla nieko negali padaryti, nei vaikams – neturi tokių „galių“, nei atsikratydama tokių vaikų. Yra gauti labai konkretūs nurodymai „iš viršaus“ – ne iš dangaus, iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.

Matote, kaip vaikai sportiškai ugdomi – jie jau mokykloje mokomi kovos menų. Kaip rašo viena mama: „Pati dažnai aiškinu sūnui, jei nebegali pabėgti“ (citata iš delfi.lt).

Psichologas Edvardas Šidlauskas, dirbantis vienoje mokykloje, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto klausymuose sakė: 

„Tai yra labai didelė žala visai Lietuvos švietimo sistemai, kadangi tie vaikai išbalansuoja, nėra jokio darbo, krenta pažymiai, negalima susikaupti. Reikia turėti blaivaus proto – mes negalime diskriminuoti ir tų, kurie neturi poreikių, nes jų teisės čia išvis nėra aptartos. Suprantu tėvų nuoskaudą, nes jie nori, kad tas vaikas pritaptų, atitiktų, integruotųsi, bet, deja, dėl to negalima skriausti kitų, nes jie negali mokytis dėl specialiųjų poreikių vaikų. Tie vaikai nesiintegruoja, o priešingai – iš jų tyčiojamasi, jiems gėda dėl padėjėjų šalia“ (citata iš lrt. lt).

Dar viena E. Šidlausko citata, iš delfi.lt: 

„Negalime diskriminuoti tų, kurie neturi specialiųjų poreikių, nes apie jų teises mes čia išvis nekalbame. Mes negalime dėl vieno vaiko su specialiaisiais poreikiais skriausti visos likusios klasės“.

Kaip reagavo į tokias mintis ministerija? Jos atstovas, švietimo, mokslo ir sporto ministro patarėjas Ignas Gaižiūnas „pasibaisėjo“ (pasak lrt.lt) tokiu pasisakymu: 

„Ministerija palaiko įtraukiojo ugdymo plėtrą ir čia darys viską, kas yra jos galiose. Tuo pačiu suprantame, kad nei viena šalis pasaulyje nėra pilnai įgyvendinusi įtraukties, ir kyla iššūkių, kuriuos reikia spręsti. Bet aš negaliu nesistebėti, kartu netgi pasibaisėti pasisakymu, kurį išgirdau iš Lietuvos psichologijos sąjungos atstovo. Tai tikrai į vaikus neorientuotas pasisakymas ir man labai keista, nes ši sąjunga visuomet buvo konstruktyvus socialinis partneris. Toks jausmas, kad pasisakęs psichologas neturi meilės vaikams“.

Atrodo, valdžia meilės turi tik „dauniukams“ (dar vienas „politkorektiškas“ tų vaikelių pavadinimas), nes nori juos sulyginti su normaliais vaikais. Kadangi tokie vaikai taip ir liks, švelniai tariant, tokie patys, tai kitus vaikus teks nuleisti iki jų lygio. Išeitų, kad mokyklos baigimo atestatus turės gauti visi (kitaip kam kankinti vaikus?), o paskui ir diplomus… 

Po visuotinio vidurinio – visuotinis aukštasis mokslas. Ar visuotinis viršutinis mokslas?

(Pabaiga penktadienį)

123RF.com nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here