Skip to content

Silpnapročiams – kvotos valdžioje! (II dalis)

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

Įtraukusis mokymas (ir terminą kokį sugalvojo, ar ne?) arba ugdymas, irgi nesenas terminas, septynmyliais žingsniais, gerai dar, kad ne kerzais, žygiuoja per Lietuvos mokyklas.  

Yra žinoma, kad kolonos greitis visada priklauso nuo lėčiausiai judančio jos dalyvio, nesvarbu, mašina tai ar gyvas padaras, greičio. Tai aksioma. Ar nebus taip ir mokykloje, ar nesilygiuos į neįgaliuosius visi kiti vaikai, ar nebus jie nuleisti iki jų lygio?

Galų gale apie tai pradėta kalbėti. Bet iki šiol tylima apie priežastis, dėl kurių mūsų laikais „specialiųjų poreikių“ vaikų padaugėjo? 

Prisimenu, mūsų kaime buvo viena šeima, kuri gimdė, kaip tada sakydavome, idiotus. Taip buvo nuo senų laikų, anksčiau juos palikdavo kaime paprastų darbų dirbti ir vėl gimdyti tokius pačius, paskui pradėjo vežti į specialias mokyklas. Apie „įtrauktį“ tada niekas nekalbėjo. Bet priežastis buvo aiški.

Na, dar pasitaikydavo atvejų, kai girtų tėvų pradėti vaikai gimdavo nevispročiai. Bet dabar – rodos, ir tėvai negeriantys, ir giminėje idiotų nebūta, ir še tau…

Naujametinėje vienos televizijos laidoje dalyvavo „žinomi žmonės“ su vaikais. Buvo viena pora, kurių dvynukai – viena mergytė sveika, ar ne į antrą klasę jau eina, o berniukas – gavęs žaisliuką, kišo jį sau į burną, lakstė po studiją, žodžiu, protas, na, kaip keturmečio… Mama aiškino, kad vaikeliui reikia daugiau bendrauti su kitais, tada jam pagerės… 

Ir gaila buvo žiūrėti į tėvą, kuris, net nebūdamas psichologas, atrodo, suprato, kad jo sūnui jau niekad nepagerės.

O psichologai to nesupranta? Kodėl jie pritaria tokiam „įtraukiam“ mokymuisi? Ne visi, kaip matome, bet tas išsišokėlis, kuris išdrįso pasakyti tiesą, buvo pasmerktas: Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Aina Adomaitytė į klausimą, ar išsakyta E. Šidlausko pozicija atspindi Lietuvos psichologų sąjungos poziciją ir etikos kodekso vertybes, atsako, kad „LPS nario išsakyta pozicija neatspindi Lietuvos psichologų sąjungos pozicijos ir etikos kodekso vertybių. Manome, kad šiuo pasisakymu LPS narys pažeidžia pagarbos žmogaus teisei, orumui ir vertybėms principą, kuriuo teigiama, kad: psichologas savo profesinėje veikloje gerbia pagrindines žmogaus teises, orumą ir vertybes“.

Štai taip: pasakei, kad silpnaprotis yra silpnaprotis, ir nieko čia nepadarysi – negerbi žmogaus teisių. Jei pavadinai idiotu – apskritai būsi išmestas iš padorios draugijos, nepaisant visų šnekų apie demokratiją ir išraiškos laisvę. Laisva išraiška pas mus – tik tada, kai kalbi apie atitinkamos žmonių grupės reikalus.

O apie tai, kad diskriminuojami tie, kurie neturi specialiųjų poreikių, kad dėl vieno vaiko su specialiaisiais poreikiais skriaudžiama visa likusi klasė, kad vienas, vos neparašiau labai nekorektiško žodžio, na, turintis specialiųjų poreikių, terorizuoja ir mokinius, ir mokytojus,    iš viso negalima net kalbėti.

(Bet priežastis kur, kodėl autistų, turinčių Dauno sindromą, taip padaugėjo? Net neužsiminkime, kad kalti gali būti hormoniniai kontraceptikai, sugrius visa laisvos meilės ir kuo ankstyvesnio seksualinio ugdymo mokyklose praktika, svarbiausia – tokie nuostoliai farmacininkams…)

Dabartinė opozicija, žinoma, piktinasi tokiais dalykais. Ne, laisva meilė, atrodo, visoms partijoms patinka, bet – opozicija visada piktinasi nesąmonėmis, kurias daro esantys valdžioje. 

Žinote, kas šlykščiausia? Ogi ateis dabartinė opozicija į valdžią ankstesnių nesąmonių neatšauks. Ar prisimenate, kad kuri nors valdžia būtų taip pat garsiai atšaukusi kokį nors sprendimą, kurį taip garsiai smerkė būdama opozicijoje?  

O gal demokratinėje valstybėje taip ir turėtų būti? Juk vienas iš daugelio demokratijos apibrėžimų sako, kad demokratija – tokia santvarka, kai idiotai turi tokią pat balso teisę, kaip normalūs žmonės.

Įdomu, kaip dabar psichiatrinėse ligoninėse – psichiniai ligoniai turi balso teisę ar ne? Girdėjau, kad turi, balsuoja, vietoje, žinoma, pas juos apsilankoma su urna. 

Tai va, jeigu idiotų dauguma, jie į valdžią turėtų išsirinkti tokius, kaip jie. Jeigu mažuma – idiotų valdžioje atitinkamai mažiau. Bet „įtraukimas“ turėtų būti.

Gal kvotų reikia? 

Pradžiai – kiekvienoje ministerijoje turėtų būtų bent po vieną specialistą, turintį specialiųjų poreikių. Ir Seime tas pats. Oficialiai, ir visi tokie susirenka į Specialiųjų poreikių komitetą. Gana taip – gyventi, užmerkus akis į tikrovę. 

Sakote, kvotų nereikia? Sakote, dauguma Seime (ne ta dauguma, kuri valdžioje, o šiaip dauguma, iš įvairių frakcijų) bei Vyriausybėje ir taip turi specialiųjų poreikių? 

Šmeižtas, manau. Čia jūsų nuomonė, jokiu būdu ne mano.

Adobestock nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here