Skip to content

Ignalinos krašto muziejuje – Lietuvos nacionalinio muziejaus kilnojama paroda

MI informacija

Vienintelė akmens amžiaus žmogaus mokytoja buvo jį supanti aplinka – visa gamtos įvairovė, jos ciklų kaita, kraštovaizdžiai. Estetikos jausmą jis atrado tobulai funkcionuojančioje gamtos tvarkoje. Akmens amžiaus žmogus gyveno, mokėsi ir kūrė imituodamas gamtą, joje prisitaikydamas, gaudamas iš jos tai, ko reikia išgyvenimui.

Parodos idėja gimė pamačius archeologo Luko Gaižausko surastą ornamentuotą irklą. Kol kas tai vienintelis toks objektas, gamintas daugiau nei prieš 5 tūkstančius metų, aptiktas Šventojoje, buvusio ežero protakoje, kurioje intensyviai žvejota. Čia iš krantuose buvusių gyvenviečių piltos šiukšlės: žinduolių gyvūnų kaulai, keraminių indų šukės ir įvairūs nebenaudojami rakandai. Laikui bėgant visa tai ežero dugne buvo užklota dumblu ir dėl užmirkusios terpės išliko iki mūsų dienų. Šventojoje rasta ir daugiau to paties laikotarpio irklų, tačiau šis stebina subtilia puošyba. Iš klevo išdrožto irklo mentę puošia ornamentas, sudarytas iš eglute išdėstytų įraižų vienoje pusėje ir smulkesniu eglutės bei X formos įraižų kitoje. Šis unikalus irklas, regimai buvo svarbus ir akmens amžiaus žmogui, nes, kotui nulūžus, buvo taisytas – prie mentės liepos karna buvo pritvirtinta uosinė kartis.

Šioje parodoje eksponuojami išskirtiniai objektai, pagaminti iš titnago, akmens, kaulo ir rago, medžio, keramikos, gintaro. Žiūrėdami į archeologinį radinį mes ne visada matome subtilias jo detales. Šių daiktų formų, ornamentikos, estetinės kalbos ir ženklų išryškinimas, parinkus labai kryptingą, reljefą pabrėžiantį apšvietimą, pasitelkus makrofotografiją, leidžia atkreipti dėmesį į detales, kitu atveju sunkiau pastebimas. Fotografai užfiksavo išlikusių objektų detales iš labai arti, tad turime galimybę jas atpažinti akmens amžiaus kūriniuose. Fotografų iš labai arti užfiksuotas išlikusių objektų detales parodos metu nesunkiai galime atpažinti akmens amžiaus kūriniuose.

Šie eksponatai, kuriuos pagamino akmens amžiaus žmonės, gyvenę prieš 12 000–4000 metų, mums byloja apie nutolusias anuomet čia gyvenusias ir atsikrausčiusias skirtingų kultūrų žmonių bendruomenes. Kiekviena Lietuvos teritorijoje gyvavusi kultūra mums paliko tik jai būdingą, savitą stilių. Daiktų gaminimo technologijos, formos, stilistika mums leidžia atsekti skirtingus tų kultūrų bruožus. Plačiau neapsistodami ties kiekviena iš jų, pagrindinį dėmesį skiriame išlikusiems surastiems daiktams.

Seniausi mūsų laikus pasiekę kūriniai kartais stebina savotišku savo tobulumu. Jų neįprastos skulptūrinės formos, archajiška ornamentika, neįprasti simetrijos principai, netikėtų detalių išryškinimas atskleidžia tai, kas buvo svarbu akmens amžiaus žmogui. Kai kurie objektai, galimai turėję simbolinę prasmę, yra tiesiog meno kūriniai. Kiti, naudoti buityje, įvairiai papuošti, arba ypač kruopščiai ir meistriškai pagaminti. Kasdienybėje ir ypatingomis progomis naudoti daiktai atskleidžia akmens amžiaus žmogaus estetikos pasaulį.

Parodos kuratorė LNM archeologė Dalia Ostrauskienė

Parodos dizainerė Urtė Rimkevičiūtė

Partneriai – Vilniaus paslaugų verslo profesinio mokymo centras – Fotografijos profesijos mokytoja metodininkė Jogailė Butrimaitė ir TF-5 grupės Fotografo specialybės mokiniai: Rūta Chairutdinovaitė, Indrė Jankelaitienė, Anastasija Komisarova, Ana Natalja Kurlavičienė, Nida Martusevičienė, Saulė Rygertaitė, Monika Skrebytė, Sandra Šulienė.

Donis – instrumentalistas Donatas Bielkauskas

Rėmėjas VšĮ „AKIRAČIAI“

Parodos pristatymas vyks kovo 26 d. 12 val. Ignalinos krašto muziejuje. 

Parodą „Objektas ir detalė: akmens amžiaus estetikos pasaulis“ pristatys:

Parodos kuratorė, LNM archeologė Dalia Ostrauskienė;

VPVPMC fotografijos profesijos mokytoja metodininkė Jogailė Butrimaitė;

Akmens amžiaus įrankius gamins ir demonstruos VDA Telšių fakulteto doc. dr. Gvidas Slah.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here