Skip to content

Almanachas, sutalpinęs karo siaubą ir pergalės viltį

Sigita TELYČĖNAITĖ

Pavasaris prikelia poezijos paukščius, skelbiančius meilės ir taikos viziją. O gyvenimo realybė suteikia kuriančiam žmogui visą pasirinkimų puokštę, vesdama į dvasinį tvirtėjimą arba palikdama sužeistu. Kovo 15 d. Kauno švietimo inovacijų centre vyko tarptautinio almanacho „Žiedas griuvėsiuose 2“ pristatymas. Naujoje rinktinėje – ir dviejų Ignalinos rajone gyvenančių poečių – Vaivos Kaladinskienės (nuotr.) ir Ritos Dikovič kūryba. 

„Mūsų visų akys į pasaulį žiūri taikos akimis, o širdys plaka laisve ir Viltimi, kad tamsūs karo debesys niekada netemtys gimtinės dangaus. Deja niekam nepamirštama data 2022-02-24, kai ankstų rytą Rusija užpuolė nepriklausomą Ukrainos valstybę. Karo siaubas suvienijo Europos tautas, suvienijo ir meno žmones, savo kūryba galinčius prisidėti prie palaikymo – už mūsų visų laisvę –kovojančios Ukrainos. XXI a. pragaras nerimsta ir tęsiasi, kaip ir žmonių kančia.

Antrai kūrybos rinktinei mus, 65 autorius, vėl subūrė poetas Gintaras Karlauskas. Jis almanacho sudarytojas, maketuotojas. Esame dėkingi jam už visų bendraautorių subūrimą, už mūsų eilių įvertinimą, už mūsų širdyje įžiebtą išgyvenimo kibirkštį“ – sakė kraštietė poetė R. Dikovič, kurios poezija spausdinta abiejuose „Žiedas griuvėsiuose“ ir „Žiedas griuvėsiuose 2“ kūrybos rinktinės tomuose.

Almanacho pristatymo akimirkos Kaune.

„Negailestinga karo mašina savo raketomis griauna Ukrainos miestus, miestelius, kaimus, naktį ir dieną žūsta nekalti žmonės. Bet ukrainiečių kariai nepasiduoda ir drąsiai gina savo šalį. Mes savo kūryba parodome, jog esame šiam karui neabejingi ir poetiniu žodžiu palaikome savo žemes ginančius ukrainiečius“, – sakė idėjos autorius, almanacho sudarytojas ir maketuotojas Gintaras Karlauskas. 

 Knygoje – 65 autorių poezija. Tai įvairaus amžiaus, skirtingos kūrybinės patirties kūrėjų lietuvių, anglų, ukrainiečių, lenkų kalbomis, gyvenančių ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Almanacho viršelio dizaino ir iliustracijų autorė, dailininkė Loreta Pladienė (iliustracijos iš ciklo „Išsiskyrimas“), redaktorė – pedagogė Alvyra Pieterytė-Sventickienė.

Renginio moderatorė, Kultūros, meno ir mokslo asociacijos „Kūrėjų menė“ prezidentė prof. Jūratė Jankauskienė, padėkojo Gintarui Karlauskui, kuris pasidalino savo idėja, sukvietė kūrėjus, parengė ir išleido almanachą. „Gausus šio rinkinio autorių sąrašas. Ir tai labai gerai, nes rinkinyje sutilpo ne vien karo siaubas, bet ir šviesi pergalės viltis, tikėjimas, kad Ukrainoje vėl žydės ne tik platūs saulėgrąžų laukai, bet ir gėlynai prie namų. Pasaulio žemėlapyje amžiais gyvuos stipri, laisva ir demokratinė Ukrainos valstybė“.

Eilėraščius skaitė knygos bendraautoriai, susirinkę iš visos Lietuvos – Panevėžio, Joniškio, Kelmės, Biržų, Tauragės, Kėdainių, Ignalinos, Šalčininkų, Varėnos, Alytaus, Vilniaus, Šiaulių, Birštono, Prienų, Ariogalos, Kauno miestų ar rajonų, ir net iš Jungtinės Karalystės. Tylos minute pagerbti du bendraautoriai, kurie nesulaukė šio almanacho išleidimo.

Poetai, renginio svečiai dėkojo almanacho sudarytojams. Ypatingai šiltai kraštietį, poetą, knygos sudarytoją Gintarą Karlauską, pasveikino Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, pabrėždamas, kad Gintarą vertina kaip aktyvų bendruomenės narį, produktyvų poetą ir pagerbdamas įteikė vardinę mero dovaną – laikrodį.

Nuotraukos iš asmeninio R. Dikovič albumo ir interneto.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje