Skip to content

Kraštiečių klubas puoselėja Nado Rastenio atminimą

Jonas BALTAKIS

Balandžio 15 d., Pasaulinės kultūros dienos proga, Ignalinos kraštiečių klubas organizavo renginį Vilniuje esančiame Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje, kurio pagrindinis veiklos tikslas yra domėtis Rytų Lietuvos ir Vilnijos krašto istorija. Todėl Ignalinos kraštiečių klubo vykdoma veikla turi labai glaudžių sąsajų su šiuo muziejumi.

Šventinio renginio tema – „Lietuva tik viena“. Tai išeivijos poeto, vertėjo ir visuomenės veikėjo, kraštiečio Nado Rastenio vieno iš eilėraščių pavadinimas, kuris žmones, šalis ir širdis neramumų pilname pasaulyje vėl buria būti budriais, saugoti ir mylėti savo gimtąją šalį.

Jau prieš keletą metų sukurto, o dabar papildyto ir iki valandos išplėsto monospektaklio apie Nadą Rastenį idėjos autorė yra Renė Jakubėnaitė, režisierė Eglė Tulevičiūtė, Nado Rastenio vaidmenį sukūrė aktorius Kristijonas Siparis. Spektaklio metu prisiminta ir „Mūsų Ignalina“ (publikai pateikti straipsniai), pirmoji Lietuvoje išspausdinusi ciklą straipsnių apie N. Rastenį, kuris pirmasis į anglų kalbą išvertė K. Donelaičio „Metus“ ir A. Baranausko „Anykščių šilelį“, buvo kandidatas gauti Nobelio Taikos premiją. Šioje spektaklio dalyje sakyta, kad Nadas labai mylėjo Lietuvą, jos ilgėjosi (į Ameriką išvyko 1911 m. ir joje iki mirties 1980 m. su turistų grupe apsilankė tik kartą – 1975 m.), tačiau Lietuva jį nepelnytai pamiršo. Tai buvo suprantama sovietmečiu, bet šalies mastu ir per 34-erius nepriklausomybės metus N. Rastenis neprisimintas nė karto, išskyrus straipsnius „Mūsų Ignalinoje“. Renginyje dalyvavo „Lietuvos ryto“ televizija, kuri reportažą „Reporteryje“ parodė balandžio 19 d..

Klubo prezidentė R. Jakubėnaitė užuominom priminė, kad N. Rastenio atminimas kol kas niekaip neįamžintas ir Ignalinoje. Galėtų būti šio žymaus kraštiečio vardu pavadinta gatvė ar dar kas nors.

Vakaro metu buvo įteiktos klubo nominacijos. Už draugystės tiltų tiesimą nuo Lietuvos iki užjūrių, už glaudžių sąsajų ieškojimą su užsienyje gyvenančiais lietuviais ir kraštiečiais, Ignalinos kraštiečių klubo Garbės ambasadoriaus vardas suteiktas menotyrininkui, žurnalistui ir geram klubo bičiuliui Sauliui Pilinkui, kartu su Edita Mildažyte kuriančiam LTV laidą „Daiktų istorijos“. Jis viešėjo JAV Baltimorės mieste, kur gyveno ir mirė Nadas, rengiasi rugsėjį vėl ten vykti, kad sukurti laidą ar filmą apie N. Rastenį.

Už ilgametį bendradarbiavimą ir bendrų projektų vykdymą, Ignalinos kraštiečių klubo Gerosios fėjos apdovanojimas įteiktas Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus direktorei Jolantai Paškevičienei.

Renginyje dalyvavo Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys, diplomatas Remigijus Motuzas, kuris padėkojo klubui už aktyvią bendruomenių veiklos vykdymą Vilniuje, istoriškai susiejo prieškario, sovietinio laikotarpio ir laisvos Lietuvos žmonių likimus vienijančius įvykius.

Susirinkusius Pasaulio kultūros dienos proga šiltai pasveikino Ignalinos rajono meras Laimutis Ragaišis, dalyvaujant vicemerui Imantui Umbražiūnui ir rajono tarybos nariui Jonui Baltakiui.

Autoriaus ir R. Jakubėnaitės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje