Skip to content

Angelams nėra abejingų žemėje

Sigita TELYČĖNAITĖ

Kelionės visapusiškai praturtina žmogų. Šia tema ginčytis gali tik nemėgstantys judėti tolėliau, bijantys žengti už nuosavų namų ribos. Pasaulis kupinas grožio, o gražios akimirkos – visas nesunaikinamas mūsų dvasios turtas. Cituodama vieno dvasininko žodžius, tik pakartosiu – visada gaudykime tas akimirkas! Praėjusį savaitgalį, pačiame sodų žydėjimo įkarštyje, į įsimintinų ir gražių akimirkų medžioklę išvyko redakcijos kolektyvas. 

Angelų kalva – unikali vieta, esanti netoli Trakų. Čia atsiveria įspūdingi vaizdai į senuosius miškus, menančius Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto viešpatavimo amžių, į Galvės ežerą, į Švč. Mergelės Marijos apsilankymo baziliką, į Švč. Dievo Motinos gimimo cerkvę ir Trakų pilį. Visos vietos – įkvepiančios, kupinos harmonijos, didybės ir šviesos.

Nuo kalvos žvelgia virš 59 tautodailininkų sukurti, svarbiausias vertybes ir įvairias bendruomenes saugančių angelų stogastulpiai. Kiekvienas sparnais gaubia savo atsiradimo slėpinius ir išsamią gimimo istoriją. 

Klausantis gidės pasakojimo supranti, kad angelams nėra abejingų žemėje. Skirtingų profesijų bei interesų žmonės ieško Dangaus dvasių malonės, viliasi užtarimo ir stiprybės, laukia pagalbos. Pradinės Angelų kalvos idėjos iniciatorės Dominyka Dubauskaitė-Semionovė ir Lolita Piličiauskaitė-Navickienė 2009 m. sumanė pagerbti Lietuvos vardo tūkstantmečio jubiliejų bei Trakų Švč. Mergelės Marijos apsilankymo bazilikos 600-ąsias metines. Planuota ant kalvos įkurdinti tik 10 angelų, kurių kiekvienas būtų skirtas vienam šimtmečiui. Idėja susidomėjusių žmonių gerumas, kilnumas ir dosnumas pranoko tokius sumanytojų lūkesčius – todėl jau projekto pradžioje iškilo 18 angelų skulptūrų! Įdėjos iniciatorės negalėjo net įsivaizduoti tokio didelio bendruomenių aktyvumo ir situacijų palankumo, lėmusio Angelų kalvos triumfą. Dabar Angelų kalva žinoma kaip Tūkstantmečio ženklų takas, sakralinės muzikos festivalio „Skamba giesmės Angelų kalvoje“ vieta. Šiandien šiame 4,3 ha plote dangų sveikina 59 dideli ir mažesni mediniai angelai, visi iš ąžuolo.

Kiekvienas ant kalvos esantis angelas įkūnija vieną iš gyvenimo tiesų, pamatinių žmonijos ir krikščioniškųjų vertybių. Angelų skulptūrose čia įkvėpta Gyvybė, Tiesa, Taika, Dvasios ramybė, Atjauta, Pasiaukojimas, Meilė, Sveikata, Džiaugsmas, Dėkingumas, Viltis… Taip pat čia įsikūrę šeimas bei mokslus globojantys angelai, dvasios ramybės ir Baltijos kelio saugotojai bei Pasaulio lietuvių bendruomenės, baikerių, kraujo donorų, STT, mokytojų, seniūnų, kariškių, policijos, žurnalistų bendruomenių angelai.

Lietuvos ir užsienio menininkų ąžuolinėse skulptūrose atsispindi tradicinė medžio drožyba, kryždirbystė. Angelų kalvoje statomi ir iš kitokių medžiagų įkūnyti angelai: 2015 ten atkeliavo granito galvą turintis Našlaitėlių globos angelas, 2017 m. – metalinis bibliotekininkams skirtas sargas, iš metalo sukurtas baikerius globojantis angelas. 

Angelų kalvos įkūrėjos teigia, kad pažvelgus į Galvės ežeryno teritoriją iš paukščio skrydžio, gali išvysti sparnus išskleidusį angelą: kūną ir kojas sudaro Galvės, Totoriškių ir Lukos (arba Bernardinų) ežerai, išskleistus sparnus – Skaisčio ir Akmenos ežerai, o galva – tai Angelų kalva! 

Lankytojų akimis tai – unikali ir sakrali vieta, esanti šalia Būdos kaimo, traukianti prie savęs didingumu, ramybe, dvasinio pasaulio šviesa. Besiliesdama prie senosios Lietuvos istorijos, ji lieka neregima jungtimi su dabartim.

Pavasario dienos skaidrume ypatinga ir nenusakomai įkvepiančia įvardintume Trakų Švč. Mergelės Marijos apsilankymo baziliką, įspūdingu – grafų Tiškevičių gyvenimo istoriją menantį Užutrakio dvaro statinių ansamblį, nepakartojama – taurumą simbolizuojančią Švč. Mergelės Marijos gimimo cerkvę, patrauklia – jau senokai mūsų lankytą Trakų pilį. 

Tai tik vienos praskriejusios dienos įspūdžiai, kuriuose telpa daug gražių ir nuostabių akimirkų, dovanojusių redakcijos darbuotojams naujus pažinimus, priminimus, bendravimo tikslingumą.

Lietuvoje daug gražių vietų, todėl kartais verta apsidairyti visai šalia. O mes, trakiškius kvietėme į Ignaliną  pasidžiaugti mūsų piliakalniais ir ežerais, keliauti Nacionalinio parko takais, nes vasara tik beldžiasi į duris.

P. S. Beje, vos už trejeto kilometrų nuo Angelų kalvos yra viena iš 10-ties vietovių, vadinamų Ignalina. 

J. Baltakio nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje