Skip to content

Vieta, kur gyvena gerumas

Lina KOVALEVSKIENĖ (www.ignalina.lt)

Gegužės 14 d. Naujajame Daugėliškyje, ištuštėjusios mokyklos gražiame pastate ir vėl buvo triukšminga. Nešini dovanomis čia rinkosi puikiai nusiteikę svečiai, o juos su muzika ir daina pasitiko naujieji šeimininkai – prieš mėnesį savo veiklą pradėjusios socialinių paslaugų vietos – Socialinių dirbtuvių – nariai, visus kvietę užeiti vidų, kur buvo parengta darbelių paroda, paruoštas vaišių stalas. Šventiška Atvirų durų diena tiesiog spinduliavo pačiomis geriausiomis emocijomis. 

Asociacija Daugėliškio krašto bendruomenė kartu su Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Ignalinos rajono savivaldybe  įgyvendina projektą „Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų Sostinės regione, Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione“. Projekto tikslas – teikti naujų formų bendruomenines paslaugas suaugusiems asmenims su proto ir/ar psichikos negalia, jų šeimoms. Socialinių dirbtuvės nėra tik užimtumo centras. Dirbtuvių veikloje dalyvaujantys žmonės susirenka kartu leisti laiką, ugdyti savarankiško gyvenimo  įgūdžius, kurti, dirbti. Jie turės galimybę už savo darbą gauti atlygį, panaudoti pinigus ten, kur patys  norės. Skirtingai nei globos įstaigoje, kurioje į žmogų su negalia dažnai žiūrima kaip į tą, kurį reikia tik užimti, o ne mokyti ir nelaukiama jokio atgalinio ryšio, Socialinėse dirbtuvėse žmogus visų pirma turi atitinkamų atsakomybių.

„Turim daug draugų, esam labai laimingi…“, „Vieni kitus labai mylim…“, „Man čia patinka. Čia gerai jaučiuosi…“,  „Sveikinu visus, kad susibūrė į bendrą šeimą…“, – tai kelios mintys, kurias išsakė Socialinių dirbtuvių dalyviai. Dabar čia susirenka 9 žmonės, planuojama, kad prisijungs dar trys. 

Atvirų durų dienos renginį vedė Daugėliškio krašto bendruomenės pirmininkė, projekto sumanytoja Indrė Gruodienė, jai šauniai talkino Tomas. Jie pristatė visus dirbtuvių narius ir darbuotojus: individualios priežiūros specialistę Nijolę, meistrę Vaivą, rinkodaros specialistę Violetą, socialinį darbuotoją Darių.  Jautriai skambėjo šilti pasisakymai ir dainos „Mes nieko nerepetavom, esam tokie, kokie esam. Labai pozityvūs. Čia kasdien girdisi juokas. Visi žmonės yra asmenybės su savo norais, išskirtiniais charakteriais. Jie gali savarankiškai dirbti, kurti, daugelis turi meninę gyslelę…“, – pasakojo Indrė, visus kvietusi pagalvoti, ką galima padaryti vieniems dėl kitų. 

Socialinių dirbtuvių darbuotojams labai svarbus bendravimas su tėvais.  Viktorijos mama, ignalinietė Audronė negalėjo paslėpti džiaugsmingo jaudulio.  „Tai, kas šiandien vyksta, yra 10-ties metų mano maldų rezultatas. Perėjome daugybę įstaigų, institucijų. Mano dukra Viktorija užaugo, jai suėjo 21-eri metai ir teko užsidaryti namuose. Nežinojom, kur eiti, kur gauti pagalbos. Ji taip norėjo veiklos, bendravimo. To nebuvo. Dabar mūsų gyvenimas pasikeitė. Dukra jaučiasi laiminga, ji važiuoja autobusu viena. Ji taip džiugiai  ruošiasi iš vakaro, galvoja, ką apsirengti, čia ji labai gerai jaučiasi… Šie žmonės neturi intrigų, neturi pavydo, tik gerumą, švelnumą, begalinį prisirišimą“, – pasakojo moteris ir iš visos širdies dėkojo projekto rengėjai Indrei, vadovei Nijolei, visiems darbuotojams, savivaldybei. 

Į Atvirų durų dieną atvykę svečiai buvo užregistruoti, sunumeruoti ir jų sveikinimų eilei traukti burtai. Bendro darbo rezultatu džiaugėsi Tamara Gaivaronskaja, Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros atstovė. ,,Gerumas – tai ta kalba, kurią supranta kiekvienas. Čia kalbama gerumo kalba, o  šis pastatas ir žmonės  dalyvauja kilnioje misijoje…“, – kalbėjo anksčiau čia veikusiai mokyklai vadovavusi Rima Cibulskienė ir buvusi pavaduotoja  Gražina Mackonienė. Naujų namų gyventojus sveikino ir savo dovanas įteikė Naujojo Daugėliškio seniūnas Gintautas Ruseckas, savivaldybės tarybos narys Giedrius Palenčius.

,,Taip jau gyvenime yra, kad visi pagalvoja,  bet ne visi pasako ir padaro. Ši įstaiga – tai ta vieta, kurioje matomas to pagalvojimo ir pastangų  rezultatas. Galime ir džiaugtis, ir liūdėti, kad tik dabar pamatėm tokius svarbius dalykus. Atleiskit, nes tai galėjo  būti padaryta anksčiau…“, – sakė savivaldybės meras Laimutis Ragaišis, pripažinęs, kad svarbiausia yra gera mintis ir idėja, o visi rūpestėliai bus bendromis jėgomis sprendžiami.

Savo sveikinimus išsakė ir dovanas perdavė įvairių įstaigų, bendruomenių atstovai. Sveikino Didžiasalio vaikų globos ir paramos šeimai centras, Neįgaliųjų draugija, kavinė ,,Šeimos virtuvė“, Užimtumo tarnyba, SĮ ,,Kompata“, Naujojo Daugėliškio seniūnija, biblioteka, Švietimo pagalbos tarnyba, savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyrius, Ignalinos rajono vietos veiklos grupė, Daugėliškio, Grybėnų, Vidiškių, Ignalinos miesto Budrių bendruomenės ir kt. Sveikintojų kalbas lydėjo Socialinių dirbtuvių narių skanduojami ačiū ir plojimai. 

Socialinių dirbtuvių veikloje gali dalyvauti asmenys nuo 18 metų amžiaus, turintys intelekto ar psichikos negalią, kuriems nustatytas 0–55 proc. dalyvumo lygis. Projekto įgyvendinimo laikotarpis – 40 mėnesių. Daugėliškio socialinės dirbtuvės įsikūrę adresu – Mokyklos g. 7 (buvusios mokyklos patalpose), Naujajame Daugėliškyje. Dėl detalesnės informacijos galima susisiekti su projekto vadove Nijole Kamarauskiene, tel. +370 605 68664.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here