Skip to content

Ar dar yra gyvų Gediminaičių?

Sigita TELYČĖNAITĖ

Gegužė turtinga kultūros renginių įvairove ir gausa. Kiekvienas lankytojas ar žiūrovas mūsų mažutėje Ignalinoje gali rasti tinkamą nišą turiningam dvasiniam poilsiui, laisvalaikio praleidimui. Norintis, dabar gali rasti tinkamą erdvę, kurioje pateikiamos, svarstomos kitų menininkų idėjos, o pačiam lengvai galima pasisemti įkvėpimo bei jėgų.

Praėjusį penktadienį Ignalinos krašto muziejuje įvyko popietė, skirta kultūros paveldo sklaidos ciklui „Lietuvos muziejų kelias“: istorikas Eimantas Gudas pristatė savo ir žurnalistės Živilės Petrauskaitės knygą „Gedimino kraujas“, senojo šokio trupė „Festa Cortese“ supažindino su Renesanso laikotarpio šokiais.

Istorijos knygų mylėtojams E. Gudas pažįstamas kaip bestselerio „Mėlynas kraujas“ autorius, istorikas, save tituluojantis riteriu, visuomenės veikėjas. 

Knygoje „Gedimino kraujas“ plačiai visuomenei atveriamos žinios apie Gediminaičių – Lietuvos valdovų – dinastiją, kurios stiprybę mėgino ir gerbė visa Europa. Butigeidis, Butvydas, Vytenis, Gediminas, Jaunutis, Algirdas, Jogaila, Kęstutis, Vytautas, Švitrigaila, Žygimantas Kęstutaitis, Kazimieras Jogailaitis, Aleksandras Jogailaitis, Žygimantas Senasis, Žygimantas Augustas. Kiekvienas lietuvis pasakys: tai Lietuvos valdovai Gediminaičiai. Bet tikrai ne visi žino, kas buvo jų žmonos, kaip susiklostė jų dukterų, sūnų, netapusių Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais, likimai.

Skaitytojas supažindinamas su visa plačia lietuviška aukštąja gimine, Lietuvą valdžiusia apie 300 metų. Istorikas E. Gudas įtaigiai charakterizuoja, o kartais, net ir pykteli, vertindamas atskirus kunigaikščių sprendimus ar jų charakterius, bet visada pripažindamas valdymo periodų svarbą ir įtaką visos tuometinės Europos gyvenimui. Autorius išaukština Lietuvos kunigaikštyčių auklėjimą, išsilavinimą, moralinę etiką ir visas kitas savybes, Gediminaičių moteriškajai linijai atvėrusias Europoje visus piršlybų kelius. Aprašytoje Gediminaičių dinastijoje – net 112 vyrų ir moterų likimų.

Ar tikrai Gediminas ketino krikštytis? Kuri Gedimino anūkė ištekėjo už Šventosios Romos imperatoriaus Karolio IV ir buvo vainikuota imperatoriene? Kodėl Kęstutis atsisakė karūnos? Kurią seserį Jogaila labiausiai mylėjo ir kodėl? Kuris per anksti gimęs Jogailaitis buvo auginamas šviežiai paskerstų kiaulių viduriuose? Koks tolesnis Niurnbergo auksakalių Vytautui Didžiajam ir jo žmonai Julijonai nukaldintų karūnų likimas? Kuris Lietuvos didysis kunigaikštis paskutinis mokėjo lietuviškai? Ar dar yra gyvų Gediminaičių?

Visų atsakymų ieškokime E. Gudo ir žurnalistės Ž. Petrauskaitės knygoje „Gedimino kraujas“.

Pagal šią knygą senojo šokio trupė „Festa Cortese“ sukūrė istorinę-pažintinę programą „Paskutinės Jogailaitės likimas“, kurioje ignaliniečiams pristatė kunigaikštytės Onos gyvenimo fragmentus, Renesanso laikotarpio šokius bei drabužius.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here