Kaip greitai galima gauti paskolą, priklauso nuo paskolos tipo. Vienoms prireiks keletos savaičių, kita jūsų sąskaitoj puikuosis vos po keletos valandų ar net greičiau. Šiandien sunkiai rasime žmogų, ypač jaunesnio amžiaus, kuris nebūtų bent ar kartą ėmęs kokios nors paskolos arba bent jau pirkęs kažką išsimokėtinai. Taigi, tokie terminai, kaip paskola, kreditas, lizingas lyg ir turi vieną reikšmę – pinigų skolinamąsi. Tačiau tas skolinimasis gali būti gana skirtingas.
Paminėsime pagrindines paskolų rūšis, kurias gali suteikti mūsų šalies bankai, įvairios kredito unijos bei skolinimo platformos: greitas kreditas, būsto paskola, paskola su nekilnojamo turto įkeitimu, verslo paskola, vartojimo paskola, paskolų refinansavimas. Tų rūšių, be abejonės, galima rasti dar daugiau. Šiek tiek plačiau apie pačias populiariausias paskolas.
Greitasis kreditas. Kas tai?
Greitasis kreditas, taip vadinama skubi paskola, paprastai būna reikalinga, kai atsiranda nenumatytų, bet būtinų išlaidų. Greitasis kreditas gali būti suteikiamas vos per 15-30 minučių. Šios skubios paskolos suma būna gana nedidelė, palyginus, sakykim, su būsto paskola ir numatomas gana trumpas grąžinimo terminas. Jis dažniausiai nesiekia nei metų. Tai labai patogu, kai skubiai prireikia sąlyginai nedidelės pinigų sumos, tarkim, atsiradus sveikatos sutrikimams.
Vienas svarbiausių greitųjų kreditų privalumų – geras prieinamumas. Skirtingai nuo tradicinių paskolų, greitosiomis paskolomis gali pasinaudoti daugiau žmonių, nes joms nereikia kredito patikrinimo ar finansinės istorijos. Kitas privalumas yra jau minėtas greitis. Dažnai tokios paskolos prireikia jau tą pačią dieną. Galiausiai – privatumas. Skirtingai nuo, sakykim, būsto paskolos, kuriai gauti reikia pateikti visus finansinius dokumentus, greitajai paskolai gauti nereikia atskleisti savo finansinių duomenų.
Žinotina tai, jog greitajam kreditui, tegul jis ir nedidelis, reikalingos stabilios pajamos.
Vis dar aktualiausios – būsto paskolos
Būsto paskoloms būdinga tai, jog jų grąžinimo laikas gali būti iki 30 metų, bet ne ilgesniam laikotarpiui nei žmogui sukaks 65 metai. Kiti svarbūs skaičiai – senos statybos būstams bankai suteikia 80 – 85 proc. būsto vertės kreditą, naujos statybos – 85 proc. Jeigu kreditą imate antrą ar trečią kartą, bankai gali finansuoti nuo 50 iki 80 proc. nekilnojamojo turto vertės.
Dar vienas skirtumas nuo kitų paskolų – galimybė pasirinkti kreditą su fiksuota arba kintama palūkanų norma. Dažniausiai fiksuotų palūkanų norma taikoma iki 15 metų, vėliau palūkanos keičiamos kintamomis. Galima iš karto pasirinkti kintamas palūkanas. Beje – nuo 2017m. visoms kredito sutartims taikomos kintamosios palūkanos, jeigu kredito laikotarpis ilgesnis nei 10 m.
Kalbant apie šios paskolos grąžinimo būdą, dera žinoti, jog jų yra du: anuitetinis ir linijinis. Anuitetinis – iš pradžių didesnę įmokos dalį sudaro palūkanos, o vėliau didesnę įmokos dalį sudaro grąžinamo kredito dalis. Linijiniu būdu palūkanos skaičiuojamos nuo faktiško kredito likučio. Vadinasi, kas mėnesį reikės mokėti vis mažesnę įmoką. Taip yra todėl, kad mažės jūsų grąžinamo kredito suma.
Kas svarbu pildant paraišką verslo paskolai?
Daugelis verslo paskolų paraiškų atmetamos dėl to, kad klientai kreipiasi nepasiruošę. Taigi, kreipdamiesi dėl verslo paskolos turite žinote, kur investuosite savo pinigus, nes vertintojai stengiasi kuo tiksliau įvertinti įmonės galimybes pasiskolinti ir grąžinti paskolą. Realus scenarijus su A, B ir net C variantais – didelis privalumas. Dažna įmonė ar pavieniai verslininkai būna nusiteikę pernelyg optimistiškai, nes galvoja, jog investavę į numatytą veiklą, jie užtikrintai gaus pelną. Kartais viskas pakrypsta visai kita linkme. Tuomet paruoštas antras scenarijus, kuris padės vykdyti įsipareigojimus, jei įmonė praras dalį klientų ir pardavimai smuks, labai pravers. Dažniausiai paskolų verslui vertintojai tokius niuansus puikiai išmano.
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!