Skip to content

Lietuviškų numerių istorija

Gustė KAŠĖTAITĖ

Kai skambučiui į užsienį reikėjo 3, o numerius parduodavo skelbimuose

Keičiantis telefono numerių tvarkai, iki šiol gyventojų naudoto prefikso 8 teks atsisakyti, o vietoje jo reikės naudoti tarptautinį prefiksą +370 arba 8 keisti įrašant 0. Tačiau besikeičiančios mobiliųjų telefonų numerių tvarkos – ne naujovė. Ekspertai pasakoja, kaip Lietuvoje keitėsi telefono numeriai bei kaip šie pokyčiai palengvino kasdienius procesus.

„Naujoji telefono numerių rinkimo tvarka Lietuvoje įvedama ne pirmą kartą. Nepriklausomoje Lietuvoje turėjome įvairių pokyčių – perėjome į Europos numeracijos zoną, septynženklę numeraciją keitė aštuonženklė, panaikinome operatorių naudojamas unikalias skaičių kombinacijas ir t. t. Nors prisitaikymas prie naujos tvarkos kaskart atnešdavo iššūkių, dalis jų ženkliai palengvino kasdienes skambučių paslaugas“, – pranešime žiniasklaidai sako „Bitė Lietuva” naujos kartos tinklo direktorius Modestas Ropė.

Palengvino skambučius į užsienį

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, šaliai buvo suteiktas prefiksas +370. Paskelbusi nepriklausomybę, Lietuva kurį laiką naudojo, tiek sovietinį tarptautinį telefono kodą +7, tiek sovietinį nacionalinį kodą 8. Lietuva norėjo pereiti į Europos numeracijos zoną. Po 1990 m. Rytų Vokietijos ir Vakarų Vokietijos susivienijimo, Rytų Vokietijos kodo +37 buvo atsisakyta. Kadangi šis kodas tapo laisvas, Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga nutarė jį atiduoti to norėjusioms valstybėms, prie jo pridedant dar po vieną skaitmenį. Taip nuo 1993 m. Lietuva gavo kodą +370. Tai ypač palengvino lietuvių skambučius į užsienį. Iki atsirandant nacionaliniam prefiksui +370, norintys skambinti į užsienį turėjo šią paslaugą užsisakyti iš operatoriaus. Šis ir sujungdavo skambinantį žmogų su pašnekovu kitoje šalyje. Tad nacionalinio prefikso įvedimas išsprendė daug nepatogumų, tiek mobiliojo ryšio operatoriams, tiek patiems klientams.

Beveik po dešimtmečio Lietuvos gyventojus pasiekė dar vienas numerių rinkimo pokytis. 2001 m. prie įprastai vedamos septynženklės numerių kombinacijos buvo pridėtas dar vienas skaitmuo. Nacionalinis numeracijos keitimas vyko ir 2001 m., kuomet buvo keičiama numeracija iš septynženklės į aštuonžianklę. Prie rašomo prefikso prisidėjo dar vienas skaitmuo 6. Anuomet, panašiai kaip ir dabar, reikėjo prisitaikyti prie naujo formato numeracijos.

Unikalios numerių kombinacijos

Šalyje susikūrus pirmiesiems mobiliojo ryšio operatoriams atsirado dar daugiau naujovių. Kiekvienas iš jų gavo unikalias mobiliųjų telefonų numerių kombinacijas, kurias teikė klientams. Tai buvo išskirtinumas, kuris pagal numerio pradžią leisdavo žinoti, kokio operatoriaus paslaugos yra naudojamos. Su mobiliųjų operatorių atėjimu į rinką atsirado kiekvienam iš tinklų būdinga numeracija. Ją kontroliavo RRT. „Bitė Lietuva“ atitinkamai gavo telefono numerius, prasidedančius 99, „Tele2“ atiteko 84, o tuometinis „Omnitel“ naudojo kodą 98. Iš likusių 5 skaičių ir buvo kuriamos numerių kombinacijos klientams. Tad jei yra turimi ypač seni numeriai iš to galima spręsti, kokio operatoriaus paslaugas klientas naudojo net žvelgiant keliasdešimt metų atgal.

Su konkrečiu ryšio tiekėju siejami telefono numeriai nebeteko prasmės, Lietuvoje įvedus numerio perkėlimo paslaugą. Šiandien vieno ryšio tiekėjo klientai gali laisvai judėti su savo numeriu iš vieno tiekėjo į kitą, tad pagal prefiksą atspėti paslaugos tiekėją tapo praktiškai nebeįmanoma.

Numerius pardavinėjo net skelbimuose

Į rinką atėjus pirmiesiems mobiliesiems telefonams išaugo ne tik šių numerių populiarumas, bet ir atsirado poreikis į išskirtines numerių kombinacijas. Pradėjus išankstinio apmokėjimo kortelių prekybą, žmonės net kartais imdavo jas pardavinėti: „Kuomet 1997 m. ėmėme teikti išankstinio apmokėjimo paslaugą „Labas“, klientai įsigydami išankstinio apmokėjimo korteles iš karto nežinojo, kokį numerį gaus. Tai buvo tarsi savotiškas loterijos bilietas. Jei pakliūdavo itin išskirtinis ar lengvai įsimenantis numeris, žmonės net imdavo juos pardavinėti skelbimuose. Anuomet tai buvo labai populiarus verslas.“

Tačiau dar 2004 m. visų operatorių išduodamų telefono numerių klientams unikalumas ėmė blėsti. Tai lėmė nauja įsigaliojusi tvarka, kurį leisdavo klientams iš vieno mobiliojo ryšio operatoriaus išeiti pas kitą išsaugant turimą numerį.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here