Skip to content

Languose kuriasi kregždės

Parengė Jonas BALTAKIS

Ką daryti ir už ką gresia bauda 

Daugelyje daugiabučių 4–5 aukštų langų kampuose kurtiasi kregždės, jau lipdo lizdus. Kaip elgtis, kai kurių butų šeimininkai baiminamasi, kad paukščiai terš, teks nuolat valyti. Ornitologai paaiškino, kaip elgtis ir ko daryti negalima. 

Didžioji dalis kregždžių jau parskrido į Lietuvą. Grįžo tiek langinės, šelmeninės kregždės, kurios gyvena prie žmonių, tiek urvinės, kurios laikosi atokiau (rausiasi urvelius karjeruose, gyvena prie ežerų, galima pamatyti plaukiojant baidarėmis ir pan.).“ Dažniausiai žmonės mato prie namų lizdus lipdančias šelmenines ir langines kregždes. 

Šiuo metu jos jau yra pradėjusios statyti lizdus, kai kurios jau ir peri. Lizdus paukščiai lipdo iš purvo, molio, sudžiūvusios žolės. Naudoja savo seiles. Kad paukščių lizdus ardyti draudžia įstatymai, žmonės už tai gali sulaukti baudos, ir siūloma keisti požiūrį. Lizdų negalima naikinti pagal įstatymą, jei lizdas yra, paukščiai jį naudoja. 

LR Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatyme numatyta, kad draudžiama tyčia naikinti arba pažeisti laukinių paukščių lizdus ir kiaušinius. Aplinkos apsaugos departamentas informavo, kad norėdami perkelti paukščių lizdus, gyventojai turi kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą ir gauti leidimą. Kregždžių jaunikliai užauga per 22–23 dienas ir tada palieka lizdą. Paukščiai įdomūs, sugaudo daug vabzdžių – per dieną apie 9000, taigi jų draugija reikėtų džiaugtis. Kregždžių mažėja ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Tokios šalys kaip Vokietija, Nyderlandai ant pastatų stogų specialiai įrengia gardus su moliu, lizdine medžiaga, žole, kad kregždės galėtų kurtis. Lietuvoje nuo seno kregždės žmonių buvo saugomos, sakydavo, kad negali išardyti lizdo, nes sudegs troba. Reikia suvokti, kad gamta yra visur ir mes esame jos dalis.

Daugelis ignaliniečių kregždutes baido prie lango iš lauko pusės pritvirtintais, vėjyje plevėsuojančiais skudurais. Aš joms leidžiu sukti lizdus, ką jos sėkmingai dviejuose languose daro jau daugelį metų. Kartą sulipdyti lizdai tarnauja ne vienerius metus. Nežinau, ar į juos kasmet grįžta tos pačios kregždės, bet ir šiemet jų laukė trys gatavi būstai, sulipdyti ir pernai, ir net užpernai, tik vienas virtuvės lange pernai rudenį per audrą pusiau aptrupėjo. Dabar kregždės jį restauruoja, prilipdo nuskilusią dalį. Pernai, išskridus kregždėms, viename lizde buvo apsigyvenusi zylė. Šiaip įdomu stebėti kregždžių gyvenimą aplink lizdus, kurios ir pykstasi, ir pešasi, ir viena kitą maitina. Ir į kambarius ne kartą pro pravertus langus buvo įskridusios. Visai, kaip žmonės…

Interneto nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here