Skip to content

Jaunieji animatoriai filmų tema šįkart pasirinko aplinkosaugą

Garbinga vertinimo komisija
Garbinga vertinimo komisija

Silvija JUOZELSKYTĖ

Stovykla moksleivius kvietė kūrybiškai praleisti laiką, kurti patiems animacinius filmus, o tuo pačiu prisidėti prie tvarumo. Edukacijų metu buvo naudojamos įvairios tekstilės priemonės, kurios buityje nebereikalingos. Taip skatinamas dalyvių kūrybiškumas, išmokta daug įvairių tekstilės technologinių dalykų. Animacinių filmų garsą taip pat turėjo įgarsinti patys filmų kūrėjai, tam pasitelkdami jų pačių sukurtus garsus. Šių metų tema buvo gamta, jos resursų saugojimas, klimato atšilimas. Šią temą įkvėpė Aukštaitijos nacionalinio parko (ANP) 50 metų įkūrimo jubiliejus. Tai vienas iš seniausių parkų Lietuvoje ir jis tikrai turi kuo pasididžiuoti. Nacionalinio parko teritorijoje įsikūręs Stripeikių bitininkystės muziejus šiais metais suteikė erdves edukacinei stovyklai, kuri tris pusdienius kvietė jaunuosius animatorius kurti filmus.

Stovyklos vadovai: Austė Jurgelionytė-Varnė – tekstilės menininkė, M. K. Čiurlionio mokyklos mokytoja, Vilniaus dailės akademijos dėstytoja, Silvija Juozelskytė – šio projekto sumanytoja, tekstilės menininkė, dizainerė, meno terapeutė, Lukas Motiejūnas – video menininkas, fotografas.

Muziejaus erdvės padiktavo animacinių filmų temas. Siužetus beveik visų animacinių filmų kūrėjai rinkosi apie bites. Sutapimas, kad edukacinėje stovykloje pirmą kartą dalyvavo vien merginos. Lyginant su kitomis dvejomis stovyklomis anksčiau būdavo nemažai vaikinų. Viena iš komisijos narių pastebėjo, kad gal todėl šių metų filmai yra labai švelnūs „mergaitiški“, nebuvo tokių konstruktyvių „vyriškų“.

1-ąją vietą pelnė Ignalinos r. Vidiškių gimnazijos nuotaikingas animacinis filmas „Su gimtadieniu“, autorės: Goda Maldžiūtė, 15 m., Viltė Žemaitytė, 14 m., Ugnė Stankevičiūtė, 14 m., Gabija Bučelytė, 13 m., Austėja Bučelytė, 13 m., mokytoja Audronė Krikščionaitienė.

Filmuko pasakoja apie bites, kurios kepa šventinį tortą (visi gerai žinome medaus tortą) ir sveikina Aukštaitijos nacionalinį parką. Beje, Vidiškių gimnazijos moksleiviai pelnė pirmą vietą ir prieš dvejus metus, pirmoje animacijos stovykloje su animaciniu filmu „Kandys“.

2-ąją vietą pelnė ir tik vos kelių balų skirtumu atsiliko nuo pirmosios vietos Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazijos animacinis filmas „Aš noriu pasilikti“, autorės: Evelina Šeluchina, 13 m., Marija Zabolevičiūtė, 13 m., Skaistė Vaitkevičiūtė, 14 m., Greta Staliauskaitė, 14 m., Agnė Cicėnaitė, 16 m., mokytoja Danguolė Lamanauskienė. 

Filmo tema aktuali ir skausminga (ANP), tai pasakojimas apie parke įsiveisusius vabzdžius „pušies pjūklelius“, kurie sparčiai niokoja parko pušis, jos džiūsta ir nyksta. Šių vabzdžių naikinimui nėra sukurti preparatai, nes jie pakenktų ir kitiems parko vabzdžiams – kamanėms, pavienėms bitėms. Filmas išsiskyrė originalumu, nes jam įgarsinimą įgrojo kanklėmis viena iš komandos dalyvių – Agnė Cicėnaitė.

3-ioji vieta atiteko Ignalinos r. Vidiškių gimnazijos antrai komandai. Jos animacinis filmas „Bitė Dainora“, autorės: Ugnė Grinkevičiūtė, 11 m., Radvilė Jockutė, 10 m., Loreta Janutėnaitė, 12 m., Mija Berlinskaitė, 11 m., Gabrielė Bukataitė, 13 m., mokytoja Diana Gabrilavičienė. 

Filmas pasakoja kiek yra svarbios bitės, nes jei jų nebūtų, tai nebūtų ir gėlyčių. Filmo pasakoja apie tai, kaip užteršta aplinka kenkia bičių gyvenimui. 

Šiais metais suburta kompetentinga vertinimo komisija: Angelė Bražionienė – Všį „Utenos radijas“ direktoriaus pavaduotoja, Irma Gineikienė – menininkė, knygų iliustratorė, Zarasų Fausto Latėno meno mokyklos direktorės pavaduotoja ugdymui, Darius Jarulis – animacinių filmų kūrėjas ir indie parodų kuratorius, Grigiškių meno mokyklos animacijos mokytojas, dr. Jolanta Ružinskaitė – Utenos kraštotyros muziejaus padalinio Vytauto Valiušio keramikos muziejaus ir meno centro vadovė, Lina Zavadskė – menininkė, tekstilininkė.

Komisijos narių dalyvavimas ir net atvykimas taip pat buvo susijęs su gamtos išsaugojimu, nes vienas iš žiuri narių – Darius Jarulis – į Ignaliną 150 km atmynė sportiniu plento dviračiu, dalis komisijos narių susiorganizavo atvykti vienu automobiliu, o kita dalis rinkosi kelionę ne automobiliu, o autobusu. Kol komisijos nariai vertino, skaičiavo balus ir buvo ruošiami apdovanojimo diplomai, žiūrovams buvo parodyta Grigiškių meno mokyklos mokinių animacijos programa „Aniko“ (mok. – Darius Jaruševičius). Vaikų sukurti animaciniai filmai, pelnę tarptautinius apdovanojimus ir toliau dalyvauja vaikų animacijos festivaliuose.

Taip pat demonstruota M. K. Čiurlionio meno mokyklos animacinių filmų programa (mok. – Austė Jurgelionytė Varnė). Programa pateikta mokinių vasaros praktikos vykusios Palangoje, metu. Komisijos narys menininkas, animatorius Darius Jaruševičius papasakojo, kad animaciniams filmams sukurti reikia labai daug laiko, nes filmo kokybė priklauso nuo jam skirtų darbo valandų. Jis pagyrė dalyvius, kad filmų idėjų išpildymas labai įdomus, daug įdomių ir netikėtų idėjų. O turint daugiau laiko galima būtų filmą daugiau išgryninti, prailginti jo trukmę.

Komisijos narė „Utenos radijo“ atstovė Angelė Bražionienė pasidžiaugė, kad tai buvo labai įdomus, originalus renginys ir ji nesitikėjo, kad pamatys tiek įdomių filmų. Tikimasi, kad kitų metų ketvirtoji edukacinė stovykla toliau kvies jaunuosius kūrėjus dalyvauti, prisijungti kitų regionų dalyvius.

Visi šioje edukacinėje stovykloje sukurti animaciniai filmai dalyvaus tarptautiniuose animacinių filmų konkursuose.

Salė buvo pilna jaunųjų žiūrovų ir dalyvių, nors renginys ir sutapo su paskutinio skambučio renginiais. Džiugu, kad jau atsiranda jaunųjų kūrėjų, kurie šiose edukacijose noriai dalyvauja ir

trečią kartą, o norinčių dalyvauti tiek, kad net trūksta dalyviams vietų. Projekto autorė ir iniciatorė Silvija Juozelskytė džiaugėsi, kad projektas eina teisinga linkme: „Jei yra daugiau dalyvių negu turime vietų vadinasi, jaunimas to nori ir jam trūksta įdomesnių veiklų“.

Į renginį atvyko ANP ir Labanoro parko vyriausioji specialistė, kultūrologė Sigutė Mudinienė. Dalyviams buvo įteiktos dovanos – knygelės, o organizatorei – knyga apie saugomas parkų teritorijas.

Edukacijos organizatorė Silvija Juozelskytė ANP administracijai įteikė padėką ir šventinio renginio dovanas, o animaciniai filmai po premjeros buvo perduoti parkui, kad jis galėtų filmus demonstruoti parko lankytojams.

Po filmų premjeros ir dalyvių apdovanojimų diplomais bei vertingais prizais, visų laukė šventinis, iškilmingas tortas.

Organizatorių nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here