Skip to content

Kiek medalių lietuviai iškovos Paryžiuje?

Pranas ZUBRICKAS

Jau po trijų dienų Paryžiuje prasidės vasaros Olimpinėms žaidynėms. Visi spėlioja, kiek medalių iškovos Lietuva. Prognozuoju, kad idealiai susiklosčius sąlygoms, mūsiškiai gali laimėti 4–6 medalius, iš kurių 2–3 aukso, o likusieji kitos spalvos. Tuomet, ko gero, įskaitoje būtume tarp 30-ties valstybių. Beje, panašiai tiek mums medalių prognozuoja italų bei prancūzų ekspertai. Italai mums skiria 3 aukso (Mykolui Aleknai, D. Banevič ir irkluotojoms D. Karalienei ir D. Rimkutei) ir sidabro (R. Meilutytei) medalius, o prancūzai – 2 aukso (D. Banevič ir R. Meilutytei) ir 2 bronzos (Mykolui Aleknai ir D. Karalienei ir D. Rimkutei). Kol kas sėkmingiausios buvo Sidnėjaus (2000 m.) ir Londono (2012 m.) Olimpinės žaidynės, kur mūsiškiai laimėjo po 2 aukso ir 3 bronzos medalius, o pati nesėkmingiausia buvo praėjusi Tokijo (2021 m.) Olimpiada, kur iškovotas tik vienas sidabro medalis – L.Asadauskaitės-Zadneprovskienės šiuolaikinėje penkiakovėje.

Kadangi šioje Olimpiadoje nėra mūsų tikrojo krepšinio vyrų rinktinės, labiausiai mane domins lengvaatlečių ir plaukikų startai. 50  delegacijos sportininkų dalyvaus 13 sporto šakų, net 11 – lengvojoje atletikoje ir 7 plaukikai. Idealiu atveju galime tikėtis net 3 medalių, iš kurių vienas aukščiausios prabos.

Beveik galėčiau pritarti prancūzų prognozei, kad M. Aleknai prognozuojamas tik bronzos medalis. O priežastis aiški, mat Mykolas dažniausiai laimi dėl vieno pavykusio gero metimo, kurio kartais ir nebūna. Bet norisi tikėti, kad po nesėkmingo pasirodymo (tik 3 vieta) Europos čempionate Romoje, Mykolas, atrodo, vėl įgyja gerą sportinę formą. Žinoma, jei A. Gudžius ir Martynas Alekna pasiektų savo geriausius karjeros rezultatus (69,59 m  ir 67,23 m), taipogi galėtų pakovoti dėl medalių. 

Potencialų šansą laimėti medalį turi ir E. Matusevičius,  jei ietį nusviestų savo geriausio rezultato (89,17 m) ribose. Praktiškai atgimė jau nurašyta, dalyvaujanti ketvirtose žaidynėse, šuolininkė į aukštį A. Palšytė su geriausiu šio sezono rezultatu 1,97 m. Peršokus pirmu bandymu, realu būtų svajoti ir apie medalį, o jei pavyktų pakartoti jos pačios karjeros rekordą (taip pat ir Lietuvos) 2,01 m – medalis beveik 100 proc. būtų garantuotas. Dabar, kai nėra M. Lasickienės, Airinei idealu paskutinėse jos žaidynėse laimėti medalį. Suprantama, kovoti dėl pirmos vietos su J. Mahučik, kuri neseniai pagerino 37 m senumo pasaulio  rekordą (210 m), nėra jokių šansų, ne tik A. Palšytei, jokiai pasaulio šuolininkei, kaip švedui A. Duplančiui nėra varžovų šuolyje su kartimi. O kitiems mūsiškiams užimti aukštesnes vietas – be šansų.

Trišuolio  atstovėms D. Kilty ir D. Zagainovai, kad rimčiau pakovoti, reikia bent apie 14 m 50 cm šuolių, o ne apie 14 m. Be šansų ir M. Morauskaitei 400 m lygiame bėgime, kaip ir G. Galvydytei – 800 m rungtyje. Neturint rezultato mažiau nei 2 minutės, nėra šansų ne tik kovoti su Afrikos žemyno bėgikėmis, bet ir su kitų šalių atstovėmis. Kaip ta proga neprisiminus mūsų N. Sabaitės-Razienės, dabar gyvenančios Kanadoje, Kalgaryje, kuri prieš 52 m., 1972 m. Miuncheno Olimpiadoje pasiekė 1 min.58,7 s rezultatą, tik 0,1 s atsilikusi nuo vokietės H. Falck (išvertus, reikštų sakalas (-ė), ir iškovojo sidabro medalį. Praktiškai G. Galvydytė Razienei būtų anūkė. Kai lengvoji atletika per pusšimtį metų žengė į priekį, dar reikės stipriai padirbėti, kad bent jos rezultatą pagerintų. Gal Gabijai pavyks tai padaryti Paryžiuje. 

Be šansų disko metikei kaimynei iš Utenos I. Zarankaitei-Gumbs. Net metant diską 65 m, kuris jai sunkiai pasiekiamas rezultatas. Medalius iškovos tos metikės, kurių rezultatai sieks plius minus 70 m. Kaip ir vėl nepaminėti G. Murašovos, kuri 1984 m. diską metė net 72,14 m, su kuriuo ir po 40 m., įsitikinęs, Paryžiuje garantuotų auksą. Mūsų komentatoriai, ekspertai vos ne kaifuoja, kai Ieva nuskraidina diską keliais metrais toliau, nei 60 m ir rutulį nustumia plius minus 17 m. O turėjome D. Bimbaitę-Urbikienę, kuri rutulį stūmė virš 20 m (1987 m. – 20,27 m). Atsiliekame pusšimtį metų. 

Labai mažai šansų patekti į finalą turi ir ieties metikė L. Jasiūnaitė, be 65 m apie aukštą vietą žaidynėse nėra net ko svajoti.

Iš plaukikų aukščiausios prabos medalio, plaukiant 100 m krūtine, reikia tikėtis iš R. Meilutytės. Tik nežinia, kokia jos sportinė forma, nes nedalyvavo Europos čempionate Romoje. Paprastai Rūta atsakingiausioms varžyboms sugeba būti sportinės formos pike, bet man nerimą kelią italės B. Pilato bei estės E. Jefimovos pajėgumas, nors abi dar labai jaunos. Mūsiškiai pergyvena, kad estafetėje 4×200 m laisvu stiliumi neleista dalyvauti K. Trepočkai. Nemanau, kad Paryžiuje mūsiškiai ir su juo nuverstų kalnus, nežiūrint, kad mūsų kvartetas tapo Europos čempionais, kai šioje estafetėje nedalyvavo daug stiprių šalių. Nežinia, kaip Paryžiuje pasiseks mūsų plaukikams, bet reikia pastebėti, kad pas mus pagaliau tarp jaunų plaukikų atsirado ne vienas, o keletas talentų su didelėmis viltimis į ateitį. Tai T. Juška, K. Trepočka , M. Kaušpėdas, D. Miškinis, S. Plytnikaitė, P. Kondraškaitė ir kiti. Kažkodėl labiausiai linkstu, kad aukso medalį breiko rungtyje tikrai turėtų iškovoti D. Banevič, truputį mažiau galimybių duodu Martynui Aleknai ir trečioje vietoje R. Meilutytei. Visa tai greit ir paaiškės. 

Paryžiaus olimpinės žaidynės prasidės liepos 26 d. ir baigsis rugpjūčio 11 d. Vieną retą olimpinį lietuvišką rekordą lietuviai jau pasiekė – joje dalyvaus net trys brolių poros. Tai Mykolas ir Martynas Aleknos, baidarės ir kanojos baidarininkai Mindaugas ir Simonas Maldoniai, akademiniame irklavime – Domantas ir Dovydas Stankūnai. Dar įspūdingiau, kad Lietuvoje turime 3 imtynininkus brolius olimpiečius Venskaičius. Jau buvusius olimpiečius Voldemarą ir Edgarą, o dabar startuosiantį 22 metų Mindaugą. 

Per 8 po Nepriklausomybės atkūrimo vasaros Olimpines žaidynes, jose dalyvavo 222 sportininkai 18 sporto šakų (dabar prisidės dar 31 pirmą kartą dalyvausiantis), iškovoti 25 medaliai. Po 6 aukso ir sidabro, 13 bronzos. Vienoms žaidynėms vidutiniškai tenka tik 3 medaliai ir vos 0,75 aukso. Taigi, švelniai tariant, neturime ko labai džiaugtis, lieka tikėtis, kad Paryžiaus olimpinės žaidynės mūsų sportininkams nepašykštės įvairios spalvos medalių.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here