Skip to content

Per asmenybių paveikslus į modernėjimą

Sigita TELYČĖNAITĖ

Miesto gimtadienio renginiai ignaliniečius maloniai džiugino naujų knygų pristatymais. Liepos 19 d. Ignalinos viešojoje biliotekoje įvyko susitikimas su kraštiete istorike, humanitarinių mokslų daktare, istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros Kaune muziejininke, kelių knygų autore Ingrida JAKUBAVIČIENE. Susirinkusiems pristatyta garsių seserų – Sofijos Smetonienės ir Jadvygos Tūbelienės gyvenimo istorija „Dviese“. Modernybės vėjai ir lietuvių inteligentija.

Knygos autorė pasakojo apie esminius faktus, paskatinusius šių moterų likimus peržvelgti per modernybės prizmę. Čia nesiekta atskleisti dar nežinomų S. Smetonienės ir J. Tūbelienės biografijos detalių, nes ilgiau nei dešimtmetį jų gyvenimus tyrinėjusi autorė jau yra pateikusi gana išsamias istorijas. Naujoje knygoje „Dviese“ seserų paveikslas lieka tuo pačiu, tik šiek tiek papildomas naujomis įžvalgomis.

Didžiausią dėmesį istorikė skiria liberalizmo ir feminizmo idėjų paveiktai moterų auditorijai, todėl Sofijos ir Jadvygos, jų motinos Marijos Joanos Chodakauskienės pasirinkimai ir sprendimai lyginami su jų bendraamžių Liudvikos Nitaitės-Didžiulienės, Gabrielės Petkevičaitės-Bitės, Felicijos Bortkevičienės, Magdalenos Draugelytės-Galdikienės, Onos Brazauskaitės-Mašiotienės, Marijos Piaseckaitės-Šlapelienės ir kitų pavyzdžiais, padedančiais atskleisti platesnį modernėjančios lietuvių visuomenės kontekstą.

Autorė analizuoja lietuvių visuomenės modernėjimą XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje: visuomenines idėjas, kintančias šeimos vertybes, požiūrį į išsilavinimą, kilmę, darbą, laisvalaikį, santykį su Bažnyčia. 

Per ryškių asmenybių paveikslus atskleidžiami esminiai laikmečio pasirinkimai ir dilemos: siekti aukštojo mokslo ar pasitenkinti gimnazijos diplomu? Tekėti už turtingo bajoro ar širdį atiduoti išsilavinusiam, bet neturtingam inteligentui? Įsitraukti į visuomeninę veiklą ar pirmiausia rūpintis šeimos reikalais? Dalyvauti didžiajame politiniame žaidime ar nekišti nosies į vyrų okupuotą sritį?

Pasak autorės, knygos pavadinimas „Dviese“ simbolizuoja ne tik dvi seseris, bet ir kiekvieno skaitytojo santykį su modernybe.

Rengdama knygą ji rėmėsi ne tik savo tyrimais, bet ir interviu su S. Smetoniene ir J. Tūbeliene pažinojusiais žmonėmis bei jų vaikaičiais, Lietuvos archyvuose saugoma dokumentine ir vaizdine medžiaga. Nepaklysti ilgame bei plačiame Chodakauskų giminės istorijos kelyje autorei gelbėjo šios giminės palikuonis Saulius Žaldokas – publikuotais tyrimais ir konsultacijomis. Taip pat remtasi amžininkų Povilo Skardžiaus, Petro Klimo, Vaclovo Šliogerio, Martyno Yčo, Roberto Heingartnerio, Marijos Tūbelytės-Kuhlmanienės atsiminimais. Tūbelių šeimos istorijos tyrinėjime bendradarbiauta su vieninteliu vaikaičiu Peteriu Kuhlmanu ir kt. 

Istorikė teigia, kad knyga – savotiškas testas, kuriame skaitytojas supras, ko jame daugiau – modernisto ar tradicionalisto.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here