Eina antri naujos valdžios darbo metai. Bandau pažiūrėti oficialioje savivaldybės svetainėje ir socialinėje erdvėje, kaip gi sekasi naujiems pirmą kartą išrinktiems tarybos nariams, todėl be dėmesio palieku senjorus ir ne vieną kadenciją uoliai dirbančius vietinius politikus. Už kiekvieną darbą turi būti atlyginama, už tarybos nario veiklą taip pat. Oficialioje svetainėje šviečia keturženklė suma už mėnesį, kuri per 4 metus sieks 50–60 tūkst. eurų. Tikėtina, kad tai pinigai ant popieriaus, bet atmetus Sodros ir pajamų mokestį, sumos vis tiek įspūdingos, ypač Ignalinos mastu.
Už mėnesį atlyginama taip:
- Tarybos nariai – komitetų ir komisijų pirmininkai, opozicijos lyderis – 1336,91 Eur.
- Tarybos nariai – komitetų ir komisijų pirmininkų pavaduotojai – 1225,50 Eur.
- Tarybos nariai – 1114,09 Eur.
Yra ir darbo apskaita, ir posėdžių lankomumas. O ten tik 2–3 posėdžiai per mėnesį. Negausiai. Štai jie – nauji, jauni, mūsų ignaliniečių išreitinguoti: J. Bielinytė, J. Bendorė, J. Balinskienė, A. Česliokas, V. Čepulėnas, D. Mačys, J. Rudokienė, I. Rasikė, G. Palenčius, D. Šimkūnas.
O ką jie turi veikti ir ką jie veikia tarsi du klausimai iš skirtingų galaktikų. Pradedam nuo įstatymų. Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 10 str. įvardytos Savivaldybės tarybos nario pareigos. Tarybos narys privalo:
- dalyvauti Savivaldybės tarybos posėdžiuose;
- būti vieno (išskyrus Kontrolės komitetą) komiteto nariu;
- dalyvauti komiteto ir komisijos, kurio narys jis yra, posėdžiuose;
- reglamento nustatyta tvarka informuoti merą ir (ar) Savivaldybės tarybos narius arba kitus asmenis, kurie kartu dalyvauja rengiant, svarstant ar priimant sprendimą, apie esamą interesų konfliktą, pareikšti apie nusišalinimą ir, jeigu pareikštas nusišalinimas buvo priimtas, jokia forma nedalyvauti toliau rengiant, svarstant ar priimant sprendimą;
- priimti Savivaldybės nuolatinius gyventojus ir ne rečiau kaip vieną kartą per metus atsiskaityti Savivaldybės nuolatiniams gyventojams reglamento nustatyta tvarka.
Tai klausimas kaip gi tarybos nariai atsiskaito gyventojams, kiekvienas individualiai. Tenka vartyti 2023 m. savivaldybės atskaitą ir sunku suprasti kieno tai ataskaita, mero, savivaldybės ar tarybos. Vos ne 2 puslapius užima tarybos narių ir mero pareigos ir įgaliojimai. Čia gal dėl to kad ataskaita atrodytų solidesnė. Ar taip naiviai tikima, kad niekas neskaito, o gal galvojama, kuo daugiau prirašyta, tuo daugiau darbų padaryta. Pavyksta rasti ką veikė tarybos nariai: „Savivaldybės tarybos nariai savo įgaliojimus vykdė svarstydami ir spręsdami klausimus Savivaldybės tarybos, komitetų bei komisijų posėdžiuose, frakcijų pasitarimuose.“ Na taip vykdė ir nemenką pinigą gavo.
Kažkas pagalvos, kad jie ruošiasi posėdžiams, skaito dokumentus, analizuoja projektus, kažkas pamąstys, kad jie kurpia žmonių kiršinimo planelius.
Tai kur gi Ignalinos strateginio vystymosi vizijos, verslo skatinimas, rajono įvaizdžio gerinimas? Sėdėti posėdžiuose labai patogu ir komfortiška, o jau dalyvauti oficialiuose renginiuose ar nuvažiuoti į miestelių šventes per sudėtinga (gal dar kažkas kažko paklaus). Perverčiu savivaldybės paskutinių renginių foto galerijas. Šventė Grybėnuose, Kačergiškėje, Baltijos kelio diena prie Tremtinių kryžiaus, Rugsėjo pirmoji. Jeigu pamatai be mero ir vicemero vieną tarybos narį, tiesiog nustembi, kad suprato, jog yra žmonių atstovas valdžioje..
Lieka dar socialiniai tinklai. Gal ten tarybos nariai dalinasi idėjomis, darbais ir kelionėmis pas rinkėjus, verslo idėjomis, pagalba Ignalinos žmonėms iškilus problemoms. Tenka nusivilti, kažkas viešai nieko neskelbia, kažkas dalinasi arbūzų ir agurkų foto, kažkas rodo gurmaniškus pietus, vaizdus iš kelionių, kažkas aktyviai dalinasi didžiausia Ignalinos bėda, kad žlunga nepaprasti, didžiausią pridėtinę vertę nešę blynų, kebabų ir ledų verslai.
Google pasitaiko rasti kitų savivaldybių tarybos narių viešas ataskaitas. Gal mūsų tarybos nariai atsiskaito per DVS kontorą, o gal ant tarybos sekretoriaus stalo yra kokie segtuvėliai su nuveiktais darbais per metus. Tiesiog įdomu.
Praeitos kadencijos tarybos nariai beveik visus pinigus išleisdavo kurui t. y. kelionėms pas rinkėjus ir vykimui į posėdžius. Dabar pas gyventojus politikai nevyksta. Matyt, ne tas darbo formatas. Juk jie nauji, juk jie jauni. Ar pasikeitė kas nors tarybos nario veikloje? Toks klausimas skaitytojui.
Su pagarba,
Pilietis ignalinietis
SENO TARYBOS NARIO KOMENTARAS
1) Tokius atlyginimus tarybų nariams pernai nustatė Seimas, tad savivaldybė negali mokėti nei mažiau, nei daugiau. Nurodyti atlyginimai yra „ant popieriaus“, į rankas 716–860 Eur.
2) Per mėnesį 2–3 posėdžiai tik pagrindiniai (tarybos, komitetų), šalia jų visada kas mėnesį vyksta dar tiek pat frakcijų, įvairių komisijų, darbo grupių posėdžių.
3) Pagal autoriaus tekste Vietos savivaldos įstatymo 10 str. įvardytas savivaldybės tarybos nario pareigas (tekste išvardintus 1–4 punktus) tarybos nariai išties privalo vykdyti ir vykdo. Nedalyvavimas baudžiamas dalies algos neišmokėjimu. Tarkim, jeigu tą mėnesį vyko du posėdžiai ir tarybos narys nedalyvavo viename, braukiama pusė atlyginimo, jei buvo 3 posėdžiai ir nedalyvavo viename, braukiama 33 proc. atlyginimo, jei praleido 2 posėdžius – negauna 66 proc. atlyginimo, jei nedalyvavo nė viename – algos negauna visai. Kad būtų užskaitytas dalyvavimas posėdyje, būtina jame būti ne mažiau 80 proc. laiko.
4) Be posėdžių, daug laiko užima susipažinimas su sprendimų projektais, o jų dabar kiekviename posėdyje būna nuo 40 iki 50 (tarkim, rugsėjo 3 d. komitetų posėdyje svarstyti 44 sprendimai, 4 iš jų nepatvirtinti, grąžinti administracijai tobulinti). Dažnas sprendimas dar turi ne vieną priedą, tad viską sudėjus, kartais gautusi 20–30 cm aukščio krūvelė dokumentų vienam posėdžiui (popieriniame variante).
5) Gal ne visi, bet daugelis gauna įvairių gyventojų skundų, tuomet tarybos nariai važiuoja į vietą, aiškinasi, informuoja savivaldybės administraciją, ieško sprendimų.
6) Kas dėl strategijų, vizijų rengimo ir panašiai, tai tarybos nariai posėdžiuose savo mintis išsako, tačiau projektus rengia savivaldybės administracijos skyrių specialistai, o tarybos nariai posėdyje vėliau juos priima arba ne.
7) Dalyvavimas šventėse ir renginiuose neprivalomas, čia kiekvieno tarybos nario sprendimas.
8) Socialiniuose tinkluose rodytis beprasmiška, negi nematote, kas ten vyksta. Kažką patalpinai, iškart vertinamas ne tekstas, o su žeme maišomas jos autorius, ar jo partija. Vien dėl to jokiuose facebook’uose dažnas nerašo.
9) Kas galvoja, kad tarybos nariams pinigai už nieką byra, dalyvaukite kituose savivaldos rinkimuose, tapkite „valdžios atstovais“ ir patys įvertinkite, ar tie pinigai išties už nieką mokami.
Viskas, kas parašyta, be išimčių taikoma ir seniems, ir naujiems tarybos nariams.
2 komantarai (-ų)
Na va, pasirodo galima sureguliuoti normalų atlygį už darbą. Žinoma matome, kad ne visi tarybos nariai dirba atsakingai ir naudingai, dalis jų – tik balsavimo mygtukų spaudytojai. Bet už tai, kad pokyčiai dėl atlyginimų įvyko, vieni praėjusios kadencijos tarybos nariai po teismus tąsomi, kiti ramybę nusiperka savanoriškai savivaldybėms grąžndami už patirtas išlaidas gautas lėšas. Ir taip visa Lietuva kunkuliuoja šio vajaus apimta. Tad Lietuvoje visi mes šiuo metu turim pakankamai priežasčių kuom nors piktintis. Kitos negerovės šalyje – tik smulkmenos. Žinoma neteisinu dokumentų klastotojų ir sukčiautojų. Jiems už tai keliamos baudžiamosios bylos. Toks gyvenimas.
Skystas ir valdiškas seno nario atsakymas. Daug popierių, daug skundų, viešos erdvės bijo, renginiai pofik, nes neprivalomi. O kodėl neįvardinta kaip tarybos nariai atsiskaito rinkėjams?
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!