Kyokushin karate 3 Dan meistras Ričardas Trimonis vadovauja Ignalinos sporto klubui „YOKO“. Šis klubas įkurtas prieš 29 metus. Kitą rudenį stipri ir vieninga Ignalinos karatistų bendruomenė minės jau 30-ąją sukaktį. Tai – santūri ir uždara bendruomenė, besivadovaujanti išskirtine filosofija ir ugdanti stiprios valios žmones, tačiau retkarčiais galima juos pamatyti ir viešose vietose: klubo nariai žiemą pasirodė Ceikiniuose, praėjusią savaitę – Dūkšte. Na, o jei vėlais rudens ar žiemos vakarais mėgstate pasivaikščioti netoli senosios Ignalinos mokyklos (dabar – Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazija), galite pamatyti baltais kimono pasipuošusius basomis bėgiojančius žmogučius – klubo „YOKO“ narius. Kas gi toji absoliučios tiesos bendruomenė Ignalinoje?
Tai, kas leidžia žmogui vadintis žmogumi
Kiokushin, kyokushin arba kyokushinkai – vienas iš japonų kovos menų stilių, kurį 1964 m. sukūrė Masutatsu Oyama. Išvertus iš japonų kalbos kiokushinkai reiškia absoliučios tiesos bendruomenė.
„Kyokushin turi efektyvią kovos sistemą, kurios privalumus įrodė Masutatsu Oyama, daugybę kartų kaudamasis prieš įvarius kovotojus ir netgi prieš jaučius. M. Oyama būdamas 24 metų nusprendė iškeliauti į kalnus, kad galėtų vienatvėje susikaupęs tobulinti techniką, stiprinti dvasią ir kūną. Ten praleido 18 mėnesių, griežtai laikydamasis dienos režimo: treniruodavosi daugiau, negu miegodavo. Nusileidęs iš kalnų apsigyveno šalia gyvulių skerdyklos. Čia begyvenant jam kilo mintis susigrumti su jaučiu. Dvikova baigėsi tuo, kad meistras nuduobė jautį smūgiu į kaktą. Jo dikovos su jaučiais buvo užfiksuotos kino juostose ir paplito po visą pasaulį. M. Oyama sako, kad dvasia yra pagrindas kovai. Jis karatė apibūdina kaip savo silpnybių nugalėjimą, atskleidžiant tai, kas yra tikra ir amžina, kas žmogui leidžia vadintis žmogumi“, – sako R. Trimonis.
Kyokushin karate – pilno kontakto stilius
„Kyokushin karatė yra viena populiariausių sporto šakų, garsėjanti ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Tačiau žmonės nevienodai supranta, kas tai yra karatė. Vieni žiūri į karatė, kaip į savigynos būdą, kiti mano, kad čia galima patobulinti savo fizinę būklę ir koordinaciją, dar kiti – kaip į sporto šaką, kurią kultyvuojant galima sumažinti kasdieninę įtampą ir agresiją. Kai kas karate laiko priemone, padedančia ugdyti ištvermingumo ir pasiaukojimo savybes, o kiti žiūri kaip į filosofiją, gyvenimo kelią. Ignalinos sporto klubas „YOKO“ nėra išimtis, mes neišgalvojame to, ko nėra. Bendra filosofija – fizinis ir dvasinis žmogaus ugdymas, tačiau kiekvienas individuliai turi savo viziją. Nepaisant to, mes visi griežtai vadovaujamės karate etikos kodeksu, kuriame labai aiškiai apibrėžtos taisyklės. Jos skiriasi nuo bendrų visuomenėje galiojančių etikos taisyklių, tačiau taisyklių nepaisymas veda į niekur“, – filosofiškai mintį baigia meistras Ričardas.
Kyokushin karate pilno kontakto stilius. Varžybų metu draudžiami smūgiai rankomis į galvą, veidą, kaklą, nugaros ir stuburo dalį. Kojomis draudžiama smūgiuoti į sąnarius, tarpukojį. Draudžiami stumdymaisi, sugrėbimai, mėtymai. Kovojama pilnu kontaktu, ne imituojant kovos. Ir treniruočių metu, ir egzaminavimo bei varžybų metu visi dėvi kimono bei apsaugas. Moterų ir vyrų apsaugos šiek tiek skiriasi.
Skiriamieji ženklai, išsiuvinėti ant kiekvieno kimono – Kyokushin simbolis Sensei Haramotoki – kaligrafijos meistras bei Sosai Mas Oyama draugas, nutapė kaligrafinį ženklą kurio reikšmė „Aukščiausia tiesos visuomenė“. Kyokushin Karate reikšmė: KYOKU – galutinis, pirminis, SHIN – tiesa ar tikrovė, KAI – sutikti, susijungti ar susivienyti, KARATE – beginklė, tuščia ranka.
Kyokushin rangų sistema
Turbūt besidomintys pastebi, kad karatistai dėvi baltus kimono ir ryši skirtingų spalvų diržus. Kodėl? Kaip ir kituose karatė stiliuose, kyokushin naudojama rangų sistema – diržai.
Pirmiausia gaunamas baltas (pradžiamokslio) diržas, paskui, išlaikius egzaminą, po truputį kopiama aukštyn ir gaunamas jau oranžinis (10 kyu), oranžinis su mėlyna juostele (9 kyu), mėlynas (8 kyu), mėlynas su geltona juostele (7 kyu), geltonas (6 kyu), geltonas su žalia juostele (5 kyu), žalias (4 kyu), žalias su ruda juostele (3 kyu), rudas (2 kyu), rudas su juoda juostele (1 kyu), juodas su viena auksine juostele (1 dan), juodas su dviem ausinėmis juostelėmis (2 dan), juodas su trimis auksinėmis juostelėmis (3 dan), juodas su keturiomis auksinėmis juostelėmis (4 dan), juodas su penkiomis auksinėmis juostelėmis (5 dan).
Žingsneliu aukštyn
Ignalinos sporto klube „YOKO“ besimokantys karatė meno, du kartus per metus laiko egzaminus. Praėjusią vasarą Molėtų rajone, Virintos sodyboje, vyko diržų gynimo egzaminai, kuriuose dalyvavo dvidešimt du Ričardo Trimonio vadovaujamo Ignalinos kiokušin karatė klubo „YOKO“ auklėtiniai. Susirinko karatė klubų nariai iš įvairių šalies kampelių, stovyklavo, mokėsi. Nors lauke svilino 33 laipsnių karštis, tai nei trupučio nesumažino noro siekti užsibrėžto tikslo. Margarita Poklikajeva apsigynė žalią diržą, 4 kyu. Jokūbas Trapikas ir Augustinas Semionovas apsigynė geltonus diržus, 6 kyu. Angelina Bilyk, Illia Didyk, Domas Gimbickas, Einaras Smaidžiūnas apsigynė mėlynus diržus su geltona juostele, 7 kyu. Mėlynus diržus, 8 kyu apsigynė Airida Jankauskaitė, Aurimas Grušnius, Maryan Tereshchenia, Ernestas Vinciūnas. 9 kyu, oranžinius diržus su mėlyna juostele, apsigynė Barbora Baltuškaitė, Juozas Dubauskas, Emilė Juršėnaitė, Matas Kajėnas, Joris Kindurys, Aironas Rusteika, Gustė Žilėnaitė. 10 kyu, oranžinius diržus apsigynė Ema Trapikienė, Simonas Borisevičius, Hubertas Raginis ir Kasparas Kliauga. Sportininkus egzaminavo 5 Dan meistras Gediminas Varkala iš Kauno.
Tobulėti gali bet kuris
Jau kone tris dešimtmečius veikiantis karatė klubas Ignalinoje išugdė didžiulę bendruomenę. Nors daugelis pasiekę tam tikrą lygį pasitraukia iš aktyvių treniruočių bendruomenėje, tačiau karatė, tapęs jų gyvenimo filosofija, tampa kasdiene veikla. Yra ir tokių, kurie siekia meistriškumo aukštumų, dalyvauja varžybose.
Absoliučios tiesos bendruomenė treniruojasi du kartus per savaitę. Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazijos senojoje salėje renkasi antradieniais ir ketvirtadieniais nuo 18 iki 20 val. Nors dauguma besitreniruojančiųjų mokyklinio amžiaus mergaitės ir berniukai, yra ir suaugusiųjų. Amžiaus, ūgio, svorio ir fizinio pasirengimo apribojimų nariams nėra. Tereikia noro ir užsispyrimo siekti tikslo bei nepamiršti, kad karatistų bendruomenėje pirmumas suteikiamas pagal meistriškumo lygį, nepaisant amžiaus ar lyties.
Autorės nuotr.
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!