Skip to content

Projektas – vertas „Lietuvos garbės“ nominacijos

Sigita TELYČĖNAITĖ

Kiek kalbėtume apie pasaulio grožį, jo paieškos prasideda gimtinės takuose. Ten – širdžiai mielas kiekvienas medis, posūkis ar pakelės akmuo. Mes visada pažįstame vietas, kur iškirsti rymoję beržai, kur tėviškės laukai dar nepavargo laukti grįžtančių namo. Toliau kantriai vykdomi dysniškių darbai, stengiantis įamžinti vietovės vardą krašto istorijoje. Jau baigta pirmoji numatytos veiklos atkarpa – kraštietis Aldonas LAURUTĖNAS realizavo idėją ir prie buvusios Dysnos aštuonmetės mokyklos (dabar čia veikia biblioteka, koplyčia, bendruomenės namai) pastatytas paminklinis akmuo.

„Šiemet sukanka 510 metų nuo tos dienos, kai rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Dysnos dvaras. Apie tai rašė istorijos tyrinėtojas Romutis Matkevičius, turimą informaciją patvirtino istorikas Antanas Kulakauskas. Garbingą datą nutariau įamžinti, daugelis kraštiečių pritarė mano minčiai“, – sakė A. Laurutėnas, prisimindamas darbų pradžią.

Tinkamo akmens parinkimas ir didysis kūrybinis krūvis teko idėjos autoriui. Visgi, Aldonas neliko vienas. Jam daug talkino sūnus Darius, technika gelbėjo „Birvėtos tvenkinių“ vadovė Edita Brukštuvienė, padėjo Vytas Spėčius, Vygintas Brukštus, Arūnas Mikulėnas ir kiti kraštiečiai, kas patarimu „mačijo“, o kas fizine jėga. Žinoma, kad be pagrindinio šios veiklos herojaus Aldono, tikslingo ir užsispyrimu apdovanoto, nebūtų tokio rezultato.

Rugpjūčio paskutinėmis dienomis baigta pirmoji Dysnos vardo įamžinimo projekto dalis – akmuo, su istorine data lentelėje, galutinai įtvirtintas numatytoje vietoje. (Akmuo iškastas kažkada buvusio vienkiemio teritorijoje, kuriame šeimininkavo Stanislovas Liubinskas).

„Jau įvykdytą projektuką teikiu Jūsų (kraštiečių) vertinimui. Kaip sugebėjau, taip ir padariau“, – rašė asmeninėje paskyroje A. Laurutėnas.

Po atlikto darbo, kalbėdamas su kraštiete šio teksto autore, Aldonas teigė, kad jau nuosekliai vykdo likusią planuoto projekto dalį – parengti kaimų žemėlapiai, ruošiama ir renkama medžiaga stendams, kuriuose bus kaimų planai, gyventojų sąrašai, istorinės nuotraukos. Pasak Aldono Laurutėno, jis turi viltį išleisti brošiūrą iš Motinos palikto rankraščio, kuriame detaliai suraštyti Dysnos kaimo gyventojai, šeimos, ūkiai, gyvavę prieš daugelį metų. Kitais metais, spalio mėnesį, šeimoje bus minimos Aldono Laurutėno motinos 100-osios gimimo metinės.

Jau užbaigto darbo įvertinimas sulaukė aukščiausių balų iš dysniškių! Projektas net siūlomas įtraukti į „Lietuvos garbės“ nominaciją ir kraštiečiai, gyvenantys toliau nuo gimtinės, dėkoja Aldonui už garbingą darbą ir visai bendraminčių komandai, padėjusiai įgyvendinti gražią idėją (paminklinį akmenį) – pirmą istorinės datos įamžinimo momentą.

„Liks kažkokia atmintis ateinančioms kartoms. Esu laimingas dėl užbaigto darbo“, – sako Aldonas Laurutėnas, žvelgdamas į rezultatą ir primena, kad sena Dysnos istorija, nes 510 metų datą mini ir istorinis Oršos mūšis. 

Autorė dėkoja už dialogą.

Nuotraukos iš asmeninio A. Laurutėno albumo.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here