Skip to content

Vaikai, gyvenkime draugiškai

Lina RAGINYTĖ

Arba kur geriau Ignalinoje statyti paminklą Bratkoms?

Šįryt, gerokai prieš auštant, draugė atsiuntė žinutę su priminimu apie gyvenimo prasmę, apie tai, kaip žmonės, matydami finišo tiesiąją, ima gręžiotis atgal ir gailėtis tuščiai pragyvento laiko, elgiantis tik kaip bandos vienetui, nes tik tada pasąmonė ima ir pateikia klausimą, į kurį turės atsakyti kiekvienas, peržengęs ribą: ką tu padarei dėl savo planetos? Žinote, ką atsakys nemažas pulkas ignaliniečių?.. Riejomės ir kai kurie nesąmones rašinėjome socialiniuose tinkluose. Nespėjome pabaigti temos apie pliažo istorijas, kai ji perėjo į kitą lygmenį (aiškinasi savivaldybės Tarybos nariai), o laikas ėmė spausti dėl kitų dalykų – šįkart jau spalį į miestelį atkeliaujanti skulptūra BRATKOMS. 

Savivaldybės komunikacija „šlubuoja“

Daugelio nesusipratimų ir pykčių problema – galimai netinkama rajono savivaldybės komunikacija. Ne, šiaip ji labai tinkama, jei žiūrėsime iš sistemos ir biurokratų varpinės, kurioje žmonės yra naivuolių banda ir ją reikia reguliariai užliūliuoti „ružavų kiškučių“ pasakojimais, kad jaustųsi gyveną rojuje ir meilėje. Aprašomi renginukai, laimėjimai, sveikinimai ir susitikimai, o esminiai, rimtus darbus, planavimus ir pokyčius įtakojantys aktualūs klausimai lieka už uždarų durų, kol kas nors iš savivaldos užkaborių, „netingintis pasikapstyti dokumentuose“, o gal sąmoningai intrigas mėgstantis, ima ir paviešina vieną kitą „atradimą“, kartais išradingai kiršindamas tik dėl kiršinimo, o ne dėl iškelto klausimo rimtumo. Gyventi meilėje su savimi ir su pasauliu yra gerai, bet iki tam tikros ribos, nes kai tave laiko idiotu, tai jau nebe meilė, o manipuliacija, todėl kartais reikalingas ir geras niuksas. Taip jau susiklostė, kad ir Ignalinoje yra intelektualių žmonių, nenorinčių gyvenimo pragyventi tuščiai, ketinančių ką nors nuveikti vardan savo planetos. O intelektualai tai ne tie, kurie sprendžia užduotis ir kryžiažodžius ir mintinai išmokę enciklopedijas bei žinynus (kaip buvo žaidime „Taip ir Ne“), o tie, kurie sugeba pasinaudodami žiniomis tinkamai išnarplioti sudėtingas užduotis bei situacijas. 

Primenu, kad rajono savivaldybė privalo įgyvendinti Vietos savivaldos ir visuomenės informavimo įstatymų, kitų teisės aktų nuostatas dėl savivaldybių institucijų bei įstaigų pareigos informuoti bei atsiskaityti bendruomenei už savo veiklą, konsultuotis su gyventojais teisės aktuose numatytais atvejais, kviesti gyventojus teikti pasiūlymus aktualiais klausimais.

Kur įkurdinti skulptūrą BRATKOMS

Nebegrįšime prie istorijos pradžios. Ne kartą ji aprašyta ir išpasakota. Nežinomybėje likusi tik sunki skulptūros „gimimo“ istorija, kurią, tikiu, vieną dieną mums visiems pasakos menininkė Jolanta Raupelytė. 

Noriu skaitytojams pristatyti visuomenėje kilusias diskusijas dėl skulptūros BRATOKMS įkurdinimo vietos ir pakviesti rajono savivaldybę išlįsti iš gražiųjų rūmų bei išspręsti esmines problemas, idant po metų kitų vėl nereikėtų visko perdarinėti. 

Pirmiausia daugelio ignaliniečių vardu dėkoju Gavaičio pakrantės bendruomenei ir menininkei J. Raupelytei už iniciatyvą, už šį grandiozinį darbą. Nuomonių buvo ir bus visada įvairių, bet tikrai Jūsų indėliu vardan Ignalinos, jos žmonių ir istorijos niekas neabejoja. Ačiū Jums visiems. 

Tik įvyko šioks toks nesusikalbėjimas, nes visuomenė nebuvo girdėjusi apie vietos šiai skulptūrai parinkimą ir diskusijas apie tai. Miestelis yra visų, todėl tikrai suprantamas žmonių noras formuoti jį drauge. Jau turėjome ne vieną atvejį, kai įsisavinant projektines lėšas mieste pristatyta nei šiokių, nei tokių informacinių stendukų ar abejotinos vertės ir grožio skulptūrų (tarkim, žmones dar vis labai liūdina meno kūrinys skverelyje tarp Teismo rūmų ir vaistinės). Nei vienu, nei kitu atveju su žmonėmis niekas nekalbėjo, joks architektas nepateikė ir galimos miestelio veido (stiliaus) vizijos. Buvo kaip buvo. Tačiau šiandien dar nevėlu pasitikrinti, ar tikrai viskas daroma tinkamai, nevėlu išgirsti ir kitų ignaliniečių nuomonę.

Žmonės nerimauja, kad skverelyje ties Aukštaičių ir Laisvės gatvių sankryža numatyta vieta daugiau nei 2 m aukščio, plačiai, 8 tonas sveriančiai skulptūrai yra per maža. Manoma, kad senoviniai medinukai ir šis modernus meno kūrinys labai kontrastuos ir neatliks vienos iš funkcijų – puošti miestelį. Gyventojai nusiminę, kad niekas jų nuomonės neatsiklausė. 

Rajono savivaldybės mero pavaduotojas Imantas Umbražiūnas pasidalino turima informacija. „Skulptūrą „Bratkoms“ inicijavo ir kūrė privatūs asmenys be savivaldybės iniciatyvos. Mano žiniomis, pirminė jos vieta buvo numatyta šalia geležinkelio stoties, bet kadangi sklypas, kuriame skulptūrą norėta statyti, priklauso LTG grupei (Lietuvos geležinkeliams), anie sutikimo nedavė. Tuomet skulptūros iniciatoriai su projektu kreipėsi į savivaldybę, nurodydami galimą pastatymo vietą, kuriai savivaldybė neprieštaravo. Kur skulptūrai tinkamesnė vieta vertinti nesiimsiu“, – konstatavo I. Umbražiūnas. 

Teigti, kad nederinta su gyventojais, kai kreipėsi patys gyventojai, tikrai negalima. 

Vis tik, norisi priminti, kad Laisvės gatvė – viena seniausių miestelyje, išlaikiusi ir tą patį pavadinimą, o joje daugelis dar ir šiandien stovinčių, bet paskirtį pakeitusių statinių (buvusi milicija, poliklinika, kepyklėlė, vaistinė, „štabas“) yra gyvi liudininkai. Galbūt būtų teisinga Laisvės gatvę ir palikti gyvosios istorijos liudytoja. 

Galimi variantai 

Kaip jau minėta, dalis gyventojų nerimauja dėl planuojamos statyti skulptūros masyvumo. Viena vertus ji užgoš tą mažytę erdvę, kita vertus – pats meno kūrinys gali neatsiskleisti, o priešingai – suprastėti. 

Socialiniuose tinkluose diskutavę ignaliniečiai pasiūlė net kelis variantus skulptūrai įkurdinti: parkelį prie „poliklinikos“, senąjį Ignalinos parką prie geležinkelio arba… daugiausiai pliusų gavusią vietą – vietoj neišvaizdaus „Snoro kiosko“ ties Aukštaičių ir Geležinkelio gatvių sankryža. Šis „kioskas“ priklauso savivaldybei, todėl jį galima panaudoti ir kitaip. Tarkim, pervežti į vidinį rajono savivaldybės kiemelį ir įrengti padorų rūkomąjį savivaldybės darbuotojams ir atvykstančių įvairių delegacijų rūkantiems atstovams. Arba dar kaip nors kitaip panaudoti, perkėlus į atokesnę vietą.

Skulptūrą BRATKOMS įkurdinus toje vietoje, išsispręstų daug kitų dalykų. Kaip rašė vienas iš komentatorių, „vietoj „snoriuko“ puikus pasiūlymas, erdvės didelės, būtų sutvarkyta teritorija nuo pastatuko, išlaikyta pradinė idėja, kad skulptūra pasitiktų atvykstančius traukiniu ar autobusu, skverelis liktų žalia zona. Vieni pliusai“. O aš dar pridurčiau, kad toje išties matomoje, erdvioje vietoje skulptūra lygiaverčiai masyvumu „konkuruotų“ su aplink esančiais statiniais, puikiai atsiskleistų, padėtų formuoti Ignalinos veidą, ja grožėtųsi ir visi pravažiuojantys tranzitinio, turistinio krašto kelio Nr. 114 atkarpa, besidriekiančia per Ignaliną. O jeigu rastųsi dar kokių 20–30 ltr grafiti (ar truputį šviesesnės pilkos) spalvos dažų ir kol oras leidžia būtų suskubta perdažyti tas medines apsilupusias ružavai purvinos spalvos Ignalinos autobusų stoties konstrukcijas ir paviljoną, Ignalinos stoties rajonas suskambėtų visai kita nuotaika. Visada galima atsišaudyti grandioziniais projektais ir lėšų jiems nebuvimu, mohikaniškais projektavimo darbais, o galima paimti metalinį šepetį, teptuką ir per kelias dienas atlikti visai mažą žingsnelį. Investicijos gali ateiti po 2 ar po 10 metų, o mes juk gyvename dabar. 

Viešas prašymas 

Rajono savivaldybę prašytume inicijuoti susitikimą su prašymą dėl vietos parinkimo skulptūrai BRATKOMS iniciatoriais ir dar kartą apsvarstyti galimus jos įkurdinimo variantus. Juk ne popierinį lėktuvėlį leidžiame, o rimtą meno kūrinį, skaičiuosiantį ne vieną šimtmetį statome. Kaip sakė I. Umbražiūnas, ačiū, kad Jums rūpi. Daugeliui rūpi, todėl ir prašome kalbėtis, tartis, planuoti ir kurti drauge. 

Paramą skulptūrai „Bratkos“ prašoma pervesti: Ignalinos „Gavaičio pakrantės“ bendruomenė. Įmonės kodas 304156875. Sąskaitos numeris LT285014410220100229, Ignalinos kredito unija. 

Autorės nuotr. 

2 komantarai (-ų)

  1. Abejotinos meninės vertės skulptūra. O personažus seniai visi pamiršo. Gal reikėtų pagerbti iškilesnius žmones, pavyzdžiui pastatyti paminklą Česlovui Kudabai, o ne humoristams.

  2. Jei nėra sutarimo dėl pastatymo vietos tai – gal ir nestatykite, sumokėkite meninkams ir išlydykite.
    Argi 8t metalo gabalas papuoš miestą, ar bus naudingas. Gal tik per karščius pašildys miestą ir taip prisidės prie klimato šilimo.


Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here