Ar vis pasvajojate apie naujus namus, bet gąsdina kaina ir projekto dydis? Gali būti, kad vilioja gyvenamieji namai iki 80 kv. m, nes juo statyti paprasčiau. Tačiau galime jus užtikrinti, kad nesvarbu koks bus namo dydis, gyvenamojo būsto statyba visada yra atsakingas ir didelis projektas! Norime jums plačiau papasakoti apie namo statybos etapus bei ką reikėtų apgalvoti ir įvertinti prieš pasirenkant namą statyti patiems ar tam samdyti profesionalus.
Namo statybos etapai
Jei planuojate namo statybas, turėsite įveikti visus šiuos etapus. Ar norite tai daryti vienas, ar su specialistų pagalba – priklauso tik nuo jūsų. Tačiau prieš pradedant statyti namą yra gerai turėti bent bendrą supratimą, kokie etapai yra bei ką reikėtų žinoti apie kiekvieną iš jų.
1. Sklypo pasirinkimas. Gyvenamieji namai gali būti statomi įvairaus dydžio sklype – vos nuo kelių arų iki 20 ir daugiau arų. Sklypą rinktis reikėtų atsakingai, nes pakeisti namo projektą ar jį suremontuoti, perstatyti galima visada, o štai keisti patį sklypą gali būti kiek sudėtingiau. Sklypo galite ieškoti pats, teirautis pažįstamų ar samdytis nekilnojamojo turto brokerį, kuris suras jūsų reikalavimus atitinkantį sklypą.
2. Namo projekto pasirinkimas. Galima rinktis standartinį, jau sukurtą projektą, arba braižyti namo planą nuo nulio. Antras variantas yra kiek brangesnis, tačiau jis leidžia įgyvendinti skirtingus norus.
3. Dokumentų rengimas, leidimai. Išsirinkus namo projektą reikia gauti leidimą statybai. Reikiamas dokumentų kiekis ir proceso trukmė gali skirtis ir priklausyti nuo jūsų būsimo namo adreso. Pvz., saugomose teritorijose tai užtrukti gali ilgiau. Iš esmės architektas parengia visą namo bylą ir teikia ją tikrinimui, tai apima ir namo projektą, inžinerinių tinklų prisijungimo schemas ir t. t.
4. Paruošiamieji darbai sklype ir pamatų įrengimas. Gavus leidimą statybai galima pradėti paruošiamuosius darbus sklype. Pirmas žingsnis – pamatai. Pamatams dažniausiai yra samdomi specialistai, nes tam reikia specialios sunkiasvorės technikos bei didelio kiekio betono.
5. Namo „dėžutės“ statyba ir stogo dengimas. Šis žingsnis gali labai skirtis priklausomai nuo to, kokio tipo namą pasirinkote statyti. Mediniai gyvenamieji namai yra surenkami iš gamykloje paruoštų dalių, todėl pačios „dėžutės“ statyba yra gana greita ir profesionalų komandos gali būti pabaigta per kelias dienas.
6. Namo šiltinimas, durų, langų montavimas. Tai atsakingas etapas, kurį atlikti reikia gana greitai. Ypač jei orai prastėja, norisi kuo greičiau susidėti langus, duris, jog krituliai nepatektų į namo vidų. Šis etapas itin svarbus, nes nuo jo priklauso, ar sėkmingai gausite namo energinio efektyvumo sertifikatą, todėl šiltinimo darbus visada geriausia patikėti specialistams.
7. Inžineriniai tinklai. Dalis komunikacijų kaip kanalizacijos, vandentiekio ir elektros įvadai dažnai atvedami į namo vidų dar pamatų klojimo etape. Tačiau kai jau stovi namo „dėžutė“ metas pradėti vedžioti komunikacijas po namo vidų.
8. Namo eksterjero sutvarkymas. Vienas paskutinių statybos etapų, tai namo eksterjero apdaila. Tai gali būti namo tinkavimas, dažymas, dekoratyvinių plytelių klijavimas ar medinių, plastikinių dailylenčių kalimas.
9. Namo interjero apdaila, įrengimas. Namo įrengimas ir apdaila gali užimti daugiausia laiko. Nors iš pirmo žvilgsnio tai – vienas lengviausių darbų, todėl dažnai patys savininkai susivilioja išsiglaistyti sienas ar susikloti grindis. Tačiau tokie darbai reikalauja daug kruopštumo, o neturint patirties užtrukti galima ir dar ilgiau. Todėl prieš imdamiesi tokio darbo patys gerai įvertinkite savo galimybes.
10. Persikraustymas ir įsikūrimas. Jūsų svajonių būstas jau pastatytas! Beliko persikraustyti ir užpildyti namą savo asmeniniais daiktais, kad naujas dažais kvepiantis namas virstų jūsų namais!
Tai ką daryti – statytis pačiam ar samdyti specialistus?
Jei mėgstate „pasidaryk pats“ tipo projektus, šį tą nusimanote apie remontą ir statybas, statytis savo šeimos namus pačiam gali būti įdomus, kupinas gerų emocijų ir daug išmokantis procesas. Jo metu teks išmokti daug naujų įgūdžių, be to, viso proceso metu galėsite greitai priimti sprendimus ir keisti, pvz., interjero dizaino planą, jei jums kažkas nepatiks. Visgi tik patys būsite atsakingi už darbų kokybę bei tinkamų medžiagų pasirinkimą. O jei statybų darbai jums visai ne prie širdies ar tiesiog norite greitesnio rezultato – tuomet puikus pasirinkimas yra specialistai, kurie atliks visus namo statybos darbus. Jums nereikės rūpintis medžiagų įsigijimu, atvežimu, nereikės sukti galvos, ką daryti, jei kažko pritruks ar liks. Statybų įmonės nuolat stato namus, todėl jų specialistai darbus atlieka greitai, sklandžiai bei gali rekomenduoti jūsų biudžetą geriausiai atitinkančius sprendimus. Jums beliks džiaugtis savo naujais namais ir įsikurti! Domina gyvenamieji namai iki 80 kv. m? O gal svajojate apie didesnį būstą? Nebijokite žengti pirmo žingsnio svajonės link!
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!