Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos agentūrai
Seimo nariui Gintautui Kinduriui
Ignalinos rajono savivaldybės tarybai
Ignalinos rajono Merui
Ignalinos rajono savivaldybės administracijos direktoriui
DĖL UAB „ECOLIT“ NEPAVOJINGŲ PLASTIKO ATLIEKŲ PERDIRBIMO PIROLIZĖS ĮRENGINIUOSE ATRANKOS INFORMACIJOS DĖL POVEIKIO APLINKAI VERTINIMO
Mes, žemiau pasirašiusieji Ignalinos rajono Mikalavo kaimo ir aplinkinių kaimų gyventojai, reiškiame didelį susirūpinimą ir prieštaravimą planuojamiems ketinimams Mikalavo kaime, Naujojo Daugėliškio sen., vykdyti plastiko atliekų perdirbimą pirolizės įrenginiuose, kadangi įmonės pateiktoje informacijoje yra daug neatitikimų su internete randamais moksliniais straipsniais. Pavyzdžiui, pateiktoje informacijoje teigiama, kad išoriniai energijos šaltiniai bus naudojami tik pirolizės reaktoriui įkaitinti, kita energija, reikalinga procesui, bus gaunama iš pirolizės būdu išgaunamų dujų, o moksliniuose straipsniuose teigiama, kad energijos reikia daugiau, nei ji gaunama, o dujos, gautos pirolizės metu, priskiriamos nešvariam kurui, kuriame yra daug toksinių medžiagų, kurios yra dedamos į plastiką jo gaminimo metu ir sėkmingai išsiskiria pirolizės metu. Taip pat atrankos informacijoje nenurodoma, kad gauta pagrindinė medžiaga alyva dar netinkama plastiko gamybai, kol nėra tinkamai išvalyta ir, ko gero, gali būti naudojama kaip nešvarus kuras. Atrankos informacijoje minima, kad proceso metu aušinimui bus naudojamas vanduo, kurio reiks tik vienam sistemos užpildymui, tai kyla logiškas klausimas, kaip į aplinką bus išsklaidyta šiluma, nes elektros energijos skaičiavimuose nėra įtraukti jokie kaštai vandens aušinimui. Todėl peršasi išvada, kad, norint, jog aušinimo sistema veiktų, ji bus pildoma nauju šaltu vandeniu.
Atrankos informacijos dėl poveikio aplinkai vertinimo 4.3. papunktyje „Poveikis saugomoms teritorijoms“ nurodyta, kad veikla bus vykdoma pramoninėje miesto teritorijoje, tačiau realybėje ši teritorija yra kaimo vietovėje.
Vos už 300–500 metrų nuo įmonės yra gyvenamieji namai, kuriuose gyvena šeimos su mažamečiais vaikais. Įmonėje gamybinio proceso metu į aplinką bus išmetami teršalai, sklis pramoninis triukšmas, dėl to kils didelė rizika aplinkiniams gyventojams. Šalia įmonės esančiame Mikalavo kaime gyvena 47 gyventojai, netoliese esančiuose Vasiulių kaime – 15, Pajurgiškės – 3, Naujojo Daugėliškio – 200, Radeikiškės – 14, Izabelinės – 10, Šiūlėnų – 79, Vingirių – 3, Viršupio – 3, Vastakiškės – 5, Grigiškės – 20, Paringio – 32, Senojo Daugėliškio – 29 gyventojai.
Netoli įmonės (apie 800 m) veikia stambus gyvulininkystės ūkis, kuriame laikoma 350 galvijų. Visai šalia įmonės aplinkui esantys dideli dirbamos žemės plotai apsėti javais. Baiminamės, kad toksinės medžiagos, patenkančios iš įmonės į aplinką, pakenks ne tik aplinkai, gyventojų sveikatai, bet ir žemės ūkio produkcijai – javams, pienui. Pablogėjus pieno ir javų kokybei, jų nepirks supirkėjai ir ūkininkai patirs didelę finansinę žalą arba bus priversti bankrutuoti. Be to, pradėjus plastiko atliekų perdirbimą, ženkliai nukris aplinkui esančio nekilnojamo turto vertė.
Nesutinkame su planuojamais ketinimais ir prašome neleisti vykdyti nepavojingųjų plastiko atliekų perdirbimo pirolizės įrenginiuose Plento g. 2, Mikalavo kaime.
316 gyventojų parašų
P. S. UAB „Ecolit“ poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rajono savivaldybei iki šiol dar nepateikė, šios įmonės atstovai tik lankosi kaimuose ir kalbina jų gyventojus. MI žiniomis, ši įmonė jau bandė įsiterpti į kitas savivaldybes, bet jos paslaugų buvo atsisakyta. Galimai šios plastiko atliekų perdirbimo gamyklos (įrenginių) atsisakys ir mūsų savivaldybė.
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!