Į laikraščio redakciją paskambino grupelė Didžiasalio gyventojų, kurie susijaudinę klausė, kodėl ir kieno nurodymu policijos pareigūnai atveža smurtautojus, paimtus iš artimos aplinkos, ir palieka, pasak gyventojų, likimo valiai gyvenvietės bendrabutyje? Kas privalo užtikrinti aplinkinių saugumą? Ar smurtautojams artimoje aplinkoje jau nereikalinga specialistų pagalba? Per Naujuosius metus fiksuotas savižudybės atvejis. Kodėl niekas (institucijos) nekreipia dėmesio į bendruomenės nepritarimą tokiems „gyventojams“ Didžiasalyje?
Gyventojai ruošiasi rinkti parašus, kuriais patvirtintų reikalavimą, kad atsakingos institucijos pagaliau nuosekliai atliktų esminius veiksmus ir didžiasaliečiams daugiau nekiltų papildomų grėsmių, o atvežti asmenys gautų būtiną dėmesį ir reikiamą kontrolę. Skambinusieji, pirmumo tvarka, situacijos vertinimo prašė iš policijos pareigūnų. Tad į gyventojų klausimus atsakė Ignalinos rajono PK viršininkas Donatas ŠEMEKLIS.
Informuojame, kad 2023 m. liepos 1 d. buvo pakeistas Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas (toliau – Įstatymas), kuriuo vadovaujantis policijos pareigūnai užtikrina smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančio asmens ar smurtą patyrusio asmens apsaugą. Siekiant nuo smurto artimoje aplinkoje apsaugoti tokį pavojų patiriančius asmenis, jei yra pakankama rizika, kad smurtas gali būti panaudotas smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantiems asmenims, gali būti skiriamas apsaugos nuo smurto orderis. Skyrus apsaugos nuo smurto orderį, smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantis asmuo 15 dienų nuo smurto orderio skyrimo momento įpareigojamas:
- laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena su smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančiu asmeniu, nesvarbu, kam nuosavybės teise priklauso būstas;
- nesilankyti smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančio asmens gyvenamojoje vietoje, nesvarbu, ar smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantis asmuo gyvena ar negyvena joje kartu su smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančiu asmeniu;
- nesiartinti apsaugos nuo smurto orderyje nustatytu atstumu prie smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančio asmens ir kartu su juo gyvenančių pilnamečių asmenų ir (ar) vaikų, gyvenančių aplinkoje, kurioje buvo sukeltas smurto artimoje aplinkoje pavojus;
- nebendrauti, neieškoti ryšių su smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančiu asmeniu ir kartu su juo gyvenančiais pilnamečiais asmenimis ir (ar) vaikais.
Įstatymu reglamentuota, kad savivaldybės administracijos direktorius tvirtina savivaldybės teritorijoje veikiančių (jeigu jų nėra, artimiausių savivaldybių teritorijose veikiančių) įstaigų ir organizacijų, teikiančių socialines paslaugas smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriantiems asmenims ar smurtą patyrusiems asmenims ir smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantiems asmenims. 2023 m. birželio 21 d. rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Nr.VT-219 yra patvirtintas rajono savivaldybės teritorijoje veikiančių įstaigų ir organizacijų, teikiančių socialines paslaugas smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriantiems asmenims ar smurtą patyrusiems asmenims ir smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantiems asmenims ir organizuojančių smurtinio elgesio keitimo programų (mokymų) įgyvendinimą, sąrašas, pagal kurį rajono savivaldybės teritorijoje veikiančios paslaugų įstaigos, teikiančios paslaugas smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantiems asmenims, rajono savivaldybės bendrabutis Didžiasalio seniūnijoje, Pupienos g. 3, Didžiasalio k., visą parą, teikiamos laikino apgyvendinimo paslaugos.
Pažymime, kad Ignalinos rajono savivaldybės teritorijoje smurtinio elgesio keitimo programas įgyvendina Ignalinos savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, kuris teikia smurtinio elgesio keitimo psichosocialinę pagalbą.
Kitų patalpų rajono savivaldybė nėra numačiusi, todėl nurodytu adresu laikinai apgyvendinami visi asmenys. Socialinių paslaugų teikimas nėra policijos funkcija, todėl kylant tokio pobūdžio klausimams, siūlome kreiptis į aukščiau nurodytas institucijas.
Bet kuriuo atveju, jei dėl minėtose patalpose laikinai gyvenančių ar kitų asmenų elgesio kyla grėsmė gyventojų saugumui ar viešajai tvarkai, raginame nedelsiant skambinti bendruoju pagalbos telefono numeriu 112. Policija dirba visą parą ir į iškvietimus bus nedelsiant reaguojama.
Nuo redakcijos
Kas nelabai suprato paaiškinimo biurokratine kalba, išverčiame suprantamai. Įstatymu numatyta, kad savivaldybės savo teritorijose turi skirti patalpas laikinai (15 dienų) apgyvendinti smurtautojus artimoje aplinkoje, kur jie tą laiką gyvena visą parą. Rajono savivaldybės administracija tokias patalpas skyrė Didžiasalyje bendrabutyje, Pupienos g. 3. Iš čia ir didžiasaliečių problemos. Dėl vietos tokiems asmenims apgyvendinimo pakeitimo Didžiasalio bendruomenei reikia kalbėtis su savivaldybe.
BNS nuotr.
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!