Skip to content

Sukūrė kelio dangą, kuri pati nutirpina ledą

MI informacija

Geriausias būdas neleisti keliuose susidaryti ledui nėra jų barstymas druska – daug geriau, jei pats asfaltas yra impregnuotas druska, rašo „Chemistry for Life“. Kiekvieną žiemą sniegas ir ant kelio dangos susidaręs ledas kelininkus užklumpa netikėtai – kelių barstymas visada prasideda per vėlai, dėl ko įvyksta daugybė avarijų. Nors šiam darbui naudojami įvairūs druskų mišiniai efektyviai nutirpina slidų ledo sluoksnį, tačiau žemai temperatūrai besilaikant, kelius ir šaligatvius reikia barstyti nuolatos. Be to, važiuojančios transporto priemonės bei natūralus sniego tirpimas šias druskas ilgainiui nuplauna nuo kelio dangos ir tam tikrose vietose vėl atsiranda slidžios atkarpos, keliančios dar daugiau pavojų, nes vairuotojai apie jas nežino.

Todėl vieno Turkijos universiteto mokslininkas kartu su kolegomis pabandė pažvelgti į šią problemą kitu kampu – kam barstyti kelius, jeigu druską galima būtų įterpti į patį asfaltą. Jie sumaišė kalio druską, įprastai naudojamą kelių barstymui į specialų polimerą, kuris vėliau buvo įmaišytas į asfaltui gaminti naudojamą bitumą. Pagrindinis mokslininkų pasiekimas – atrastas būdas, kaip kalio druską tolygiai paskirstyti šio polimero matricoje. Rezultate gautas patobulintas bitumas išlaikė visas reikalingas asfaltui savybes ir tuo pačiu įgavo naują – laboratorijos eksperimentuose ant jo ledas susiformuodavo daug vėliau nei ant įprasto asfalto.

Ši nauja kompozitinė medžiaga laboratorijoje ledo nutirpinimo efektą išlaikė apie du mėnesius, tačiau mokslininkai yra numatę būdus, kaip galima būtų šį efektą ištęsti bent iki kelių metų. Tokia danga važiuojantys automobiliai „nudėvėtų“ viršutinį jos sluoksnį ir taip atidengtų gilesniuose dangos sluoksniuose užkonservuotą druską.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje