Ignalinos atominė elektrinė (IAE) kartu su tarptautiniais ekspertais parengė giluminio radioaktyviųjų atliekų atliekyno įrengimo molinio pagrindo uolienose koncepciją (toliau-Koncepcija). Konkrečiai dar neparinktoje šalies vietoje įrengtame atliekyne radioaktyviosios atliekos bus galutinai sutvarkytos po daugiau nei 40 metų, tačiau intensyvūs paruošiamieji darbai vyksta jau dabar. Atliekyno koncepciją parengė Suomijos bendrovė „Posiva Solutions Oy“.
IAE generalinis direktorius Linas Baužys (nuotr.) teigia, kad koncepcijos parengimas yra itin svarbus giluminio atliekyno (GA) įrengimo etapas, siekiant į sprendimą dėl įrengimo vietos įtraukti visuomenę ir savivaldybių atstovus.
„Šį mėnesį pradėjome viešąsias konsultacijas su savivaldybėmis. Nuo šiol, tęsdami jas, turėsime koncepciją, kaip fiziškai atrodys būsimasis radioaktyviųjų atliekų atliekynas ir kokių konkrečių priemonių bus imtasi užtikrinti jo saugumą“, – sako L. Baužys.
GA bus žemės gelmėse, kelių šimtų metrų gylyje įrengtas inžinerinis statinys, skirtas IAE eksploatacijos metu (1983–2009 m.) ir eksploatavimo nutraukimo metu (iki 2038 m.) susidariusių ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų saugiam izoliavimui. Jame žmonių ir aplinkos saugą užtikrins natūralūs gamtiniai ir inžineriniai barjerai. Antžeminę GA dalį sudarys radioaktyviųjų atliekų priėmimo įrenginiai, administracinis pastatas ir informacijos centras.
Planuojama, kad GA bus pastatytas ir pradėtas naudoti 2068 m. Jo įrengimui skirtą vietą numatoma patvirtinti iki 2047 m. Iki to laiko parengta koncepcija bus koreguojama priklausomai nuo projekto vystymo eigos.
Koncepciją parengusi Suomijos bendrovė „Posiva Solutions Oy“ yra dukterinė „Posiva“ įmonė. Įmonės Suomijoje suprojektuotas, pastatytas ir parengtas eksploatacijai radioaktyviųjų atliekų galutinio sutvarkymo atliekynas bus pirmasis tokio tipo atliekynas pasaulyje.
Vyriausybės patvirtintoje 2021–2030 m. branduolinių objektų ir radioaktyvių atliekų tvarkymo plėtros programoje numatyta, kad šiuo metu ilgaamžės IAE radioaktyviosios atliekos, saugomos laikinose saugyklose, pasibaigus jų eksploatavimo laikui, turės būti galutinai apdorotos ir perkeltos į GA.
IAE, vadovaudamasi Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) rekomendacijomis, šiuo metu vykdo pirminį planavimo projekto etapą – GA vietos parinkimo tyrimo programą, kurios apimtyje atliekami ekspertiniai tyrimai, vertinimai, duomenų analizė ir apibendrinimas.
IAE nuotr.
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!