Pagaliau netenka keiktis dėl blogų orų. Pavasaris pagavo savo ritmą ir maudo mus ir šilumos, ir saulės voniose. Jau ir griaustinis žemę pašventino, gegutė užkukavo, gamtoje vyksta paukščių balsų chorų kovos, žaluma veržiasi pro kur tik galima, vaismedžiai velkasi nuotakos rūbus… Jei išankstinės prognozės „neišdurs“, kaip kad dažnai būna, panašūs orai dar mažiausia dešimčiai dienų prognozuojami. Tad gerkime iki soties gaivų pavasario orų vyną ir garsiau už lakštingalas čepsėkime lūpomis iš to malonumo…
Partijos skelbia savo sąrašus ir kandidatus vienmandatinėse apygardose rinkimams į Seimą, kurie vyks spalio 9 d. Jau oficialiai paskelbta, kad kandidatu vienmandatėje Nalšios rinkimų apygardoje nuo „valstiečių“ kandidatuos rajono vicemeras Gintautas Kindurys. Išplėtus apygardos ribas beveik iki Nemenčinės (iki Neries upės tikrai), sunku bus jam varžytis su V. Tomaševskio kandidatais Pabradėje, dviejų spalvų liberalais Švenčionyse ir Švenčionėliuose. Savo rajone rinkimus jis laimės, bet Švenčionyse, kur įvairiaspalvių rinkėjų maždaug šešiais tūkstančiais daugiau – bus sunku. Nebent padės tai, kad dabar Valstiečių ir žaliųjų sąjunga į rinkimus eina ant bangos ir reitinguose nuolat yra antroje trečioje vietoje. Mūsų apygardoje dar kandidatuos: nuo socdemų – žemės ūkio viceministrė Lina Kujalytė, nuo Darbo partijos (greičiausia, bet dar nepaskelbta) – dabartinis seimūnas ir kultūros ministras Šarūnas Birutis, nuo Liberalų sąjūdžio – švenčioniškis verslininkas ir politikas Kęstutis Savickas. Kitų partijų kandidatai dar „neapsišvietė“…
Bemaž kasdien žiniasklaidoje vyksta žaidimai su reitingais. Paskutiniai duomenys liudija, kad jau kurį laiką krinta socialdemokratų populiarumas, tačiau sunerimti, regis, turi ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai: jų reitingas per mėnesį smuko 3,1 proc. Liberalų sąjūdis savo pozicijas išlaikė, gana stipriai paaugo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos reitingai. Apklausa atskleidė, kad gana didelė dalis socialdemokratų rinkėjų linkę balsuoti už valstiečius žaliuosius ar Darbo partiją. „Valstiečių“ reitingo kilimas – ilgalaikis procesas, nors paskutinio laikotarpio šoktelėjimas aukščiau 11 proc. gana staigus…
Kilo didysis burnojimas dėl kainų Lietuvoje, kurios kaip ant mielių stiebiasi dėl prekybininkų taikomų antkainių, nors kokie jie – tik spėliojama. Šiokį tokį vaizdą galima susidaryti iš rinką tyrinėjančių institucijų analizių. O jos rodo, kad mažėjant tiekėjų kainoms, prekybininkai kartais kainų nemažina – tiesiog užsideda didesnį antkainį. Pasitaiko, kad tiekėjo dalis kainoje yra mažesnė, nei prekybininko. Po Premjero pareiškimo, kad prie kainų augimo prisidėjo prekybininkų antkainiai, imta svarstyti, kokią iš tiesų maisto produktų kainos dalį sudaro pardavėjo dalis. Nors informacija apie tai laikoma komercine paslaptimi, kainų sudėtį pagal savo metodiką paanalizavo Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas. Ta analizė apie prekybininkų apetitą išties daro pražiotos burnos ar išsprogusių akių įspūdį. Pieno produktams antkainis sudaro 17–28 proc., antkainis kopūstams pasiekia net 44 proc., bulvėms – 36–40 proc., svogūnams – net 52 proc., jautienai mėsai – 38 proc., duonai – 17–24 proc. ir pan.
Jau skelbėme ir šiandien dar kartojame, kad gegužės 10–12 d. rengiama pilietinė akcija „Neisiu į prekybos centrą tris dienas“. Spausdindami šią informaciją, Ignalinoje raginame tas tris dienas apsipirkti vietinių verslininkų parduotuvėse – „Danaltoje“ ir „Mūsų krautuvėlėje“. Kaimuose dar yra „Imedos“ parduotuvių tinklas, tad ir kaimiečiai gali tas dienas išsiversti be didžiųjų prekybos centrų. Anądien „Mūsų krautuvėlės“ savininkas Kęstas padėkojo redakcijai už reklamą. Sakė, paskelbus informaciją laikraštyje, skambino ne vienas pirkėjas ir patikino – dabar jie žiną, kur apsipirks tomis dienomis. Kainų politikoje, ko gero, labiausia tautą piktina įvairių ekonomistų postringavimai, kad esą, įvedus eurą, niekas ženkliai nepabrango. Nelyginu atskirų produktų kainų, kokios buvo litais, o dabar eurais. Anksčiau iš parduotuvės atsinešdavau produktų už 20 Lt, kurių man užtekdavo 2–3 dienoms. 20 litų – dabar 6 eurai. Tebeperku tuos pačius kasdienius produktus ir tuos pačius jų kiekius, bet dabar moku jau mažiausia 10–12 eurų (34–41 Lt). Tai čia neženklus skirtumas?..
Gražaus, saulėto ir sklidino šviesių emocijų savaitgalio!
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!