Skip to content

Artėja neįprastai sunkus gripas

Artūras JASIULIS (Gydytojas)

Nors gripo sezono pradžia paskelbta rugsėjo 30 d. ir hospitalizuoti jau du suaugę žmonės, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, kelti pavojaus tikrai nėra reikalo. ULAC duomenimis, sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis sumažėjo.O štai skiepijimo nuo gripo mąstai šiemet peršoko visus preliminarius skaičiavimus. Tačiau prarasti budrumo nevalia ir svarbiausia pacientams – mokėti atskirti paprastą peršalimą nuo gripo ir sugebėti nuo jų apsisaugoti. 

Kuo skiriasi peršalimas nuo gripo? 

Peršalimą išduoda užsikišusi nosis, dažnas čiaudulys, gerklės ir galvos skausmas, šlapias kosulys ir nežymiai pakilusi kūno temperatūra – maždaug iki 37 laipsnių. Peršalimo simptomai pasireiškia laipsniškai, o pasveikstama įprastai jau po kelių dienų. Pacientams rekomenduojama likti kelias dienas namuose ir „išsigulėti“, gerti daug skysčių. Jeigu pakilusi temperatūra sukelia diskomfortą, galvos skausmą ir bendrą kūno silpnumą, galima išgerti paracetamolio. Slogą galima gydyti jūros vandeniu arba nosies gleivinę sutraukiančiais vaistais. Svarbu įsidėmėti, kad šių vaistų negalima vartoti ilgiau nei penkias dienas – gali atsirasti vaistų sukeliamas nosies užgulimas. 

Gripas pasižymi staigia pradžia: jai būdingas stiprus raumenų, galvos ir net akių obuolių skausmas, greitai sukyla kūno temperatūra (per 38 laipsnius), kurią sunku numušti. Kosulys ar sloga atsiranda retai. Vaikus gali kamuoti net pykinimas ar vėmimas. Jeigu pacientas jaučia šiuos simptomus, reikėtų nedelsiant kreiptis į savo gydytoją – savigyda gali tik pakenkti. Ankstyva diagnostika padės išvengti komplikacijų ir sveikų žmonių užkrėtimo galimybės. Gripas pavojingas vaikams ir kūdikiams, vyresniems nei 65 m. žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis. 

Gripas slepia mirtiną pavojų

Paprastas peršalimas nėra pavojingas, o ir praeina savaime. Užtenka vos 3–4 dienų ir pacientas jaučiasi gerai, gali grįžti į įprastą ritmą. Gripas – atvirkščiai, nes tai yra klastingiausia ūminė kvėpavimo takų infekcija. Gripui būdingos sunkios komplikacijos: plaučių uždegimas, širdies raumenų uždegimas (miokarditas), kvėpavimo nepakankamumas, net meningitas ir encefalitas. Gripas pavojingas vaikams ir kūdikiams, vyresniems nei 65 m. žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis. Nėščiosios taip pat turėtų sunerimti – liga didina persileidimo, priešlaikinio gimdymo ir intrauterinės vaisiaus mirties riziką. 

Ką daryti profilaktiškai

Infekcinių ligų profilaktikai svarbu stiprinti imunitetą: sveikai ir įvairiapusiškai maitintis, sportuoti, vengti streso. Peršalimas ir gripas plinta oro lašeliniu ir tiesioginio kontakto su sergančiuoju būdu, todėl būtina laikytis visų higienos rekomendacijų: vengti artimo sąlyčio su sergančiuoju ir gausaus žmonių susibūrimo vietų, dažnai plauti ir dezinfekuoti rankas, vengti liesti akis, nosį ir burną. Higienos reikalavimų reikėtų laikytis ir tiems, kuriems nepavyko išvengti infekcijos. Čiaudint reikėtų prisidengti burną ir nosį vienkartine nosinaite bei tučtuojau ją išmesti į šiukšliadėžę. Sergantieji turėtų likti namie, jiems patartina dėvėti medicinines kaukes ne tik sveikatos priežiūros įstaigose, bet ir namie, jei yra slaugomi kitų šeimos narių. 

Nenuvertinkime skiepų

Vyrauja neteisingos nuomonės apie skiepus ir jų poveikį. Yra atvejų, kai žmogus yra jautresnis kažkokiai ligai, pavyzdžiui, priklauso rizikos grupei, turi daugiau nepageidaujamų reakcijų po skiepo. Būtent šiam žmogui skiepas – tarsi išsigelbėjimas, nes jei organizmas neigiamai sureagavo į susilpnintą virusą skiepe, tai kas būtų, jei iš tikrųjų susirgtų? Šiuo atveju gripo vakcina yra atnaujinama kasmet, nes virusas kasmet mutuoja, todėl praeitų metų vakcina vargu ar padėtų mums šiemet. Kiekvienam gripo sezonui atrenkamos labiausiai tikėtinos gripo virusų (A ir B) atmainos ir pagaminama specialiai tam sezonui skirta vakcina. Šiais metais prognozuojamas Influenzavirus A tipo virusas. Šis virusas žymiai pavojingesnis nei pernykštis. Pasiskiepijus nuo gripo, imunitetas išsivysto per dvi savaites ir tęsiasi maždaug 6 mėnesius. Pernai nuo gripo sukeltų komplikacijų mirė 26 žmonės, visi jų nebuvo paskiepyti. Tai liūdna statistika žinant, kad šių mirčių buvo galima išvengti. Saugokite save ir savo artimuosius.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here