Skip to content

Vairuotojams – išmani perspėjimo apie laukinius gyvūnus sistema

Aušra RAMOŠKAITĖ (Tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyrius)

VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) kartu su mokslininkais valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 140 Kaunas–Zapyškis–Šakiai ruože nuo 41 iki 43 km (nuo Kauno) šiuo metu išbando naują informavimo apie laukinius gyvūnus kelyje įrangą. 

Mokslininkų kuriama sistema tamsiuoju paros metu mirksinčiu šviesos signalu įspės vairuotojus apie šalia kelio esančius ar ketinančius kelią kirsti gyvūnus, taip suteikdama informaciją vairuotojams ir įspėdama juos. Vairuotojų prašoma būti budrių, stebėti kelią ir šalikeles ir neišsigąsti mirksinčios šviesos.

Įrangą sudaro specialūs netoli kelkraščio sumontuoti stulpeliai, su viršuje pritvirtinta raudonos šviesos signaline lempute, maitinama saulės elementais. Stulpeliai įrengti tam tikrais atstumais aukščiau minėto kelio gyvūnų migravimo ruože.

„Lietuvos keliuose kasmet įvyksta nemažai eismo įvykių, susijusių su laukinių gyvūnų išbėgimu į kelią, ypač tamsiuoju paros metu. Ši kuriama inovatyvi išmaniųjų technologijų sistema ateityje galėtų būti viena iš veiksmingų priemonių, padėsiančių sumažinanti autotransporto ir laukinių gyvūnų susidūrimus Lietuvos keliuose”, – pabrėžia Kelių direkcijos vadovas Remigijus Lipkevičius.

Išmanios įrangos veikimo  principas – sistema prieblandoje ar sutemus skenuoja kelkraštyje esančią zoną ir jei joje yra užfiksuojamas judėjimas,  įjungiamas raudonos spalvos mirksintis signalas, kuris įspėja transporto priemonių vairuotojus (atvažiuojančius iš abiejų pusių), kad šioje zonoje reiktų sumažinti greitį ir atidžiau stebėti aplinką, nes prie kelio priartėjo laukiniai gyvūnai. Gyvūnui pasitraukus iš skenavimo zonos, sistema dar kurį laiką praneša apie galimą pavojų. Ši sistema fiksuoja tik šiltakraujus gyvūnus.

Gyvūnų migracija šalyje suaktyvėja rudenį ir pavasarį. Kelio ruožuose, kur yra didesnė tikimybė susidurti su laukiniu gyvūnu, yra įrengiami įspėjami kelio ženklai Nr. 131 „Laukiniai žvėrys“, taip pat rengiamos tvoros nuo laikinių gyvūnų, pasitelkiamos moderniosios technologijos. Pvz., valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 195 Kėdainiai–Krekenava–Panevėžys ruože yra įrengta vairuotojų įspėjimo apie laukinius gyvūnus kelyje sistema.

Įranga turi perspėti apie iki 20 m nuo kelio dangos krašto esančius gyvūnus, o ši informacija automatiškai perduodama į kintamos informacijos kelio  ženklus.

Kasmet Lietuvos keliuose užregistruojama eismo įvykių, kuriuose, automobiliui susidūrus su gyvūnu, nukenčia, žūsta arba būna sužalojami žmonės. Lietuvos kelių policijos duomenimis, per 7 šių metų mėnesius Lietuvos keliuose užregistruota 20  įskaitinių eismo įvykių,  iš jų 9 eismo įvykiai įvyko tamsiu paros metu. Per visus 2021 m. automobiliui susidūrus su gyvūnu užregistruoti 32 įskaitiniai eismo įvykiai, kuriuose nukentėjo žmonės, iš jų 21 toks eismo įvykis įvyko tamsoje. Iš viso 2021 m. fiksuoti daugiau kaip 3800 eismo įvykių su gyvūnais Lietuvos keliuose. Per 7 šių metų mėnesius fiksuota daugiau kaip 1800 eismo įvykių.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here