Skip to content

Vyks akcija „Švilpukas saugo“

Utenos AVPK inf.

Lietuvos policija ir UAB „Eoltas“ prisideda prie saugumo keliuose

Lietuvos policijos duomenimis, per ketverius metus automobilių susidūrimų su laukiniais gyvūnais Lietuvoje padaugėjo daugiau nei 100 proc. Lietuvoje užregistruotų susidūrimų su gyvūnais 2017 m. buvo 2424 atvejai, o 2021 m. – registruoti 5086 atvejai. Utenos apskrityje 2022 m. jau registruota apie 353 atvejai (Utenos r. – 93, Anykščių r. – 67, Molėtų r. – 71, Ignalinos r. – 66, Visagino – 9 ir Zarasų r. – 47 atvejai). Susidūrimų su laukiniais gyvūnais pagausėja pavasarį ir rudenį, ypač spalį, lapkritį, kada tamsusis paros laikas itin ilgas ir dėl klimato pokyčių, maisto paieškos ar dauginimosi instinkto vyksta aktyvi gyvūnų migracija. 

Eismo įvykiai su gyvūnais dažniausiai įvyksta užmiesčio, magistraliniuose, krašto ir rajoniniuose keliuose, miškingose vietose, ten kur nėra įrengti apsauginiai barjerai, saugantys, kad laukiniai žvėrys negalėtų patekti ant kelio. Pastebime, kad ypač stirnos, vis dažniau užklysta ir į miestų, miestelių ir gyvenviečių gatves. Dažniausiai susiduriama su staiga į kelią išbėgusiomis stirnomis, briedžiais, elniais, lapėmis, kiškiais.

„Eismo įvykio metu susidūrus su dideliais gyvūnais, briedžiais arba elniais yra patiriama didelė turtinė žala, stipriai apgadinama transporto priemonė ir žinoma yra atvejų, kada sužalojami ar žūsta žmonės. Šiais metais Utenos apskr. keliuose įvyko 4 skaudesni eismo įvykiai su gyvūnais, kurių metu buvo sužaloti žmonės. Susirūpinimą kelia tai, kad eismo įvykių susijusių su laukiniais gyvūnais smarkiai daugėja, kad netgi apsauginiai kelio barjerai ir kitos priemonės visiškai negali apsaugoti nuo gyvūno patekimo ant kelio“– išsakė Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus viršininkas Rolandas Antanas Skrebiškis. 

Spalio 24–26 d. vykstančios policinės prevencinės priemonės metu bus tikrinamos vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu (naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant ir neturint laisvų rankų įrangos) ir kiti pažeidimai. Prevencinės priemonės metu kartu bus dalinamos ir saugumo priemonės – ultragarsiniai švilpukai. „Švilpukas saugo“ akcijos iniciatoriai UAB „Eoltas“.

Akcija vyks 5-iose apskrityse: Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Utenos ir Alytaus.

Išvengti susidūrimo su laukiniu gyvūnu kelyje gali padėti ir iš pirmo žvilgsnio net labai mažas daiktas – prie šoninio automobilio veidrodėlio lengvai priklijuojamas specialus ultragarsinis švilpukas. Gyvūnai, skirtingai nei žmonės, gali girdėti aukšto dažnio garsus, taip pat ir minėto švilpuko skleidžiamą ultragarsą. 

Anot švilpukų gamintojų, ši prevencinė priemonė (ultragarsinis švilpukas) tampa veiksminga automobiliui pasiekus 30–50 km/val. greitį. Priklausomai nuo oro sąlygų, švilpukas veikia net 2 kilometrų atstumu. Vairuotojus nudžiugins ir tai, jog norint priemonę įmontuoti neprireiks specialių žinių ar įrankių – tam užtenka vos kelių minučių.

Pasak UAB „Eoltas“ komercijos direktoriaus Egidijaus Petrausko, atsižvelgiant į augančią ultragarsinių švilpukų paklausą, nemažai daliai vairuotojų tokia priemonė vis dar naujiena. Tad noras prisidėti prie saugesnių vairuotojų bei jų artimųjų kelionių ir buvo viena pagrindinių priežasčių, paskatinusių inicijuoti akciją „Švilpukas saugo“. Jei šie specialūs švilpukai gali padėti išsaugoti žmonių gyvybes – juos verta išmėginti. Kiekviena beprasmė auka kelyje yra didelė netektis ne tik artimiesiems, šeimai, bet ir visai visuomenei.

Policijos pareigūnai primena, kad kelių eismo taisyklių reikia laikytis visada, kad svarbu pasirinkti saugų greitį ir būti budriam, ypatingai važiuojant miškingose, neaptvertose kelio atkarpose. Būtinai reikia stebėti kelio ženklus. Ten, kur yra ženklas ,,Laukiniai gyvūnai“, didesnė tikimybė, kad į kelią staiga išbėgs briedis, elnias ar stirna. 

Kviečiame dalyvauti akcijoje ,,Švilpukas saugo“!

Spalio 25 d. Utenos AVPK pareigūnai vykdys policinę prevencinę priemonę – vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu, kontrolę, kartu vyks ir UAB „Eoltas“ inicijuojama akcija „Švilpukas saugo“, kurios metu vairuotojams bus dalinamos saugumo priemonės – nuo laukinių gyvūnų saugantys ultragarsiniai švilpukai. 

Mūsų rajone akcija vyks:

nuo 9 val. iki 11 val. – kelyje Visaginas–Rimšė;

nuo 14 val. iki 15 val. – Ignalinoje, Švenčionių g. (prie degalinės „Alauša“);

nuo 15 val. iki 16 val. – Ignalinoje, Turistų g. (prie „Ignalinos kelių tarnybos“).

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje