Balandžio 13 d. Ignalinos krašto muziejuje šventiškai paminėta Pasaulinė kultūros diena, pasidžiaugta tarptautinio dailės plenero dalyvių kūryba ir visų kartu išauginta paroda. Ignalinoje visą savaitę vyko pirmoji Savivaldybės administracijos projekto ,,Europa kuria: visi skirtingi – visi lygūs“ meno rezidencija. Tapybos plenere dalyvavo po du dailininkus iš Vilniaus (Lietuva), Daugpilio (Latvija), Serocko (Lenkija), Prachaticės (Čekija) ir vienas iš Paryžiaus (Prancūzija). Parodos paveiksluose labai įdomiai įprasminama projekto padiktuota lyčių lygybės tema. Kūriniai, kaip ir jų autoriai, labai skirtingi, įdomūs, atskleidžiantys savitą požiūrį į vyrų ir moterų bendrystę, skirtumus, santykius. Jie kalba apie savitus meninius kūrėjų pasaulius, kurie puikiai dera ir vienoje temoje, ir vienoje draugijoje.
Į šventę muziejuje susirinko ir svečiai, ir rajono kultūros darbuotojai. Renginį smagia daina pradėjo ir visus su pavasariu pasveikino atlikėjas Ignas iš Ignalinos. Gražiu ir prasmingu susitikimu džiaugėsi savivaldybės meras Laimutis Ragaišis. Jis kalbėjo apie Europos Sąjungos atvertas galimybes vieniems kitus ir šalių kultūras geriau pažinti, keistis gerąja patirtimi, kartu kurti ir ieškoti bendrystės. ,,Dėkoju svečiams, kad jie mums atvežė dalelę savo šalies. Prasminga, kad šią parodą atidarome Kultūros dienos išvakarėse. Linkiu visiems menininkams, kultūros darbuotojams viltingo tikėjimo, sveikatos, kūrybingos veiklos puoselėjant ir plėtojant mūsų visų kultūrinį gyvenimą…“, – sakė meras.
Projekto koordinatorė Rasa Juodagalvienė pasidžiaugė, kad plenero dalyviai buvo be galo draugiški, tolerantiški ir labai kūrybingi. Ji pasakė ir subtilų dalyką, kad būtent šiuo gražiu laiku tarp dviejų dailininkų užsimezgė ir meilės pumpurėlis. Na, o plenero dalyvis iš Lenkijos Rafal Spiewak parengė meninį siurprizą – dainos ir judesio spektaklį. Rafal save pristato kaip performanso kūrėją, kuriantį ir įdomius kostiumus – kažką tarp siurrealizmo ir gyvos skulptūros. Latvijos atstovas Ivo Folkmanis visų plenero dalyvių vardu dėkojo Ignalinai už šiltą priėmimą. Menininkai ne tik kūrė, bet ir smagiai bendravo, vakarojo, įdomiai leido laiką. Turizmo informacijos centras jiems pristatė Ignalinos kraštą. Aplankytos gražiausios Aukštaitijos nacionalinio parko vietos, Paliesiaus dvaras.
Plenero dalyviams įteiktos savivaldybės dovanėlės. Jų paveikslai dovanojami Ignalinai. Vėliau bus pagamintos reprodukcijos, kurias ignaliniečiai pamatys miško parke prie Palaukinio ežero. Latvijai plenere atstovavo dailininkai Inara Petrusevič ir Ivo Folkmanis, Čekijai – Ivana Bečvarova ir Ježy Stijskal, Lenkijai – Magdalena Dolegowska ir Rafal Spiewak. Įdomus kūrėjas – paryžietis Paskalis Leprustas, save pristatęs ir kaip kulinarijos meno žinovą. Baigiamajame renginyje nedalyvavo du dailininkai iš Lietuvos. Tai jauna kūrėja Gabija Kondratavičiūtė ir nemažą patirtį turintis Dalius Vrubliauskas. Gabija gimė Ignalinoje, čia baigė mokyklą, Dailės studiją. Vilniaus dailės akademijoje studijavo scenografiją. Ignalinoje yra surengusi scenografijų parodą. Dailininkas, dėstytojas Dalius Vrubliauskas puoselėja šiltus jausmus Ignalinai. Jis prisimena, kaip prieš metus Daugėliškio krašto bendruomenės pakviestas kartu su studentais tyrinėjo Naujojo Daugėliškio Šv. apaštalų Joakimo ir Anos bažnyčios meninius bruožus, dalyvavo bendruomenės organizuotame plenere.
Pasaulinės kultūros dienos proga savivaldybės meras Laimutis Ragaišis pasveikino rajono kultūros darbuotojus, visus tuos, kurie puoselėja žodį, dainą, šokį, muziką, knygą, teatrą, rūpinasi kultūros paveldo išsaugojimu, daro gyvenimą prasmingesnį, tauresnį, iškilesnį. Už nuopelnus krašto kultūrai, iniciatyvas ir nuoširdų darbą meras padėkas įteikė ir sveikino Ignalinos rajono kultūros centro Didžiasalio ir Ceikinių padalinių specialistes Valentiną Sinkevič ir Emą Trapikienę, muziejininkę Agnę Galatiltienę, bibliotekininkes Rūtą Juršienę, Vandą Berdikšlienę, Dalią Koršul, bibliografę Sigitą Pradkelienę, šokių kolektyvų ir kapelos vadoves Eleną Skripkauskienę ir Francišką Skačkauskienę.
Išdalijus visus apdovanojimus šventės dalyviai dar nesiskirstė – apžiūrėjo parodą, bendravo, fotografavosi ir su šypsenomis veiduose klausėsi šviesą ir gerumą nešančių Igno iš Ignalinos dainų.
Projektą „Europos kultūra: visi skirtingi – visi lygūs“ (CERV-2023-CITIZENS-TOWN-NT) finansuoja Europos Sąjunga.
Autorės nuotr.
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!